MX431ADN HIGH VOLT TAA US
MX431ADN HIGH VOLT TAA US
Key Features
- Monochrome Laser
- Duplex (2-sided) Printing: Integrated Duplex
- Print Speed: Up to 42 ppm
- Recommended Monthly Page Volume: 800 - 8000 pages
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Product Description
Get output up to 42 pages per minute, plus double-side automatic scanning, copying, faxing and touch-screen convenience, all in the compact Lexmark MX431adn.
Versatility that fits
Measuring just 13.3 inches high x 16.2 inches wide x 14.4 inches deep (339 mm high x 411 mm wide x 366 mm deep), the business-class MX431adn fits almost anywhere. Its compact size and light weight make it easy to set up and easy to move
Print more, stop less
In addition to a first page as fast as 5.9 seconds and output up to 42 pages per minute, available Extra High Yield Unison™ toner provides up to 20,000 pages of output, while an optional paper tray increases total input capacity up to 900 sheets for more printing and less downtime. And with its steel frame and lifetime fuser, the MX431adn is built to last.
Full-spectrum security
Lexmark's comprehensive approach to product security is a design and engineering mandate across our entire product portfolio. Our security features help keep your information safe-in the document, on the device, over the network, and at all points in between.
Interact with ease
Take command of printing, copying, faxing, and automatic two-sided scanning with a 2.8-inch (7.2 cm) color touch screen. It not only supports convenient interaction with essential system functions and task information, but includes built-in cloud connectors to help you save scans to and retrieve files from popular cloud services Box, DropBox, Google Drive, and Microsoft OneDrive.
Save paper, save energy
Automatic two-sided printing is standard, along with built-in energy-saving modes that help support ratings of EPEAT® Silver and ENERGY STAR® certified. The Lexmark Cartridge Collection Program (LCCP) and Lexmark Equipment Collection Program (LECP) minimize waste and support recycling (availability varies by country).
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 14.4" |
| Width | 16.2" |
| Height | 13.3" |
| Fax Color | Monochrome |
| Brand Name | Lexmark |
| Copy Color | Monochrome |
| Duty Cycle | 80000 |
| Media Size | A6 - 4.13" x 5.83" |
| Media Type | Card Stock |
| Scan Color | Color |
| Copier Type | Flatbed |
Show all 48 specsShow fewer
| Energy Star | Yes |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Screen Size | 2.83" |
| Touchscreen | Yes |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | MX431adn Multifunction Laser Printer |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Scanner Type | Flatbed |
| Product Model | MX431adn |
| TAA Compliant | Yes |
| Media Handling | 1 x Automatic Document Feeder - 50 Sheet Capacity |
| Duplex Printing | Automatic |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>MX431adn Multifunction Laser Printer</li> <li>Setup Guide or Sheet (Network and Local Attachment)</li> <li>Software and Documentation CD</li> <li>Up to 40,000 Pages Return Programme Imaging Unit</li> <li>Up to 3,000 Pages Return Programme Toner Cartridge</li> <li>Stability Sheet and Safety Sheet or Booklet</li> <li>Statement of Limited Warranty/Guarantee</li> <li>Power Cord(s)</li> </ul> |
| Print Technology | Laser |
| Country of Origin | Mexico |
| First Print Speed | 5.9 Second Monochrome |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Display Screen Type | LCD |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 28.2 lb |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 29ST011 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Certifications & Standards | <li>GS</li> |
| Environmental Certification | Blue Angel DE-UZ 205 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-using Products Directive (EuP) |
| Manufacturer Website Address | http://www.xerox.com |
| Maximum Operating Temperature | 89.6°F (32°C) |
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 42 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LASER from LEXMARK PRINTERS and similar brands

MS431DN MONO LASER PRINTER

MS821DN LASER 55PPM 1200X1200 DPI LGL USB 512MB DUPL PCL 5E PCL6
CS531DW SFP HV TAA NO WIRELESS SPR
More from LEXMARK PRINTERS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


