
MULTI-DEVICE CHARGING CART 36AC 36AC OUTLETS FOR LAPTOP 230V BS1363
MULTI-DEVICE CHARGING CART 36AC 36AC OUTLETS FOR LAPTOP 230V BS1363
Key Features
- A perfect companion for easy mobility
- Chromebook is an excellent choice to safely handle chromebook with added mobility
- Black color gives a classy look and complements to the decor
- Made with good quality Steel
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features
Charges 36 Chromebooks and Laptops Up to 15 Inches (38.1 cm)
36 AC outlets provide convenient charging for Chromebooks and laptops with a screen size up to 15 inches. This 230V charging station cart also charges tablets and other USB devices through their power adapters. A built-in circuit breaker protects against overloads. A 3 m AC input cord with a British Standard (BS 1363) plug reaches distant outlets.
Locking Steel Enclosure Keeps Equipment Safe and Secure
This locking charging station promotes comprehensive device protection with steel construction and a black powder-coated finish for long-term durability. The front and rear compartments lock with the included keys to help prevent device theft, damage or tampering. For extra security, the front door can be fastened with a user-supplied padlock. Flow-through ventilation helps protect against overheating, and the specially coated shelves help prevent device scratches and scuffs.
Simple Mobility
Transport devices from room to room easily with the help of locking swivel casters. The non-marking wheels provide a smooth, even ride, and a reversible wide-grip handle assists with cart control. Corner safety bumpers protect walls and doorways from scratches.
Laminated Wood-Grain Top Serves as a Workstation
This charging station features a laminated wood-grain top that serves as a smooth writing surface and can also hold a projector and other devices. You can also mount a television display on your charging station with Tripp Lite's CSC36DM optional display mount adapter kit.
Clutter-Reducing Organization
Heavy power adapters store out of the way in removable rear baskets. Cables and connectors run through shelf slots and an overhead cable manager, keeping them organized and out of the way. Adjustable dividers accommodate up to 12 devices per shelf, and the device spaces are numbered for easy identification. A power cord wrap keeps the input cord out of the way when moving the charging station.
2-Year Limited Warranty
This charging station cart is backed by Tripp Lite's 2-year limited warranty.
Typical Applications
- Charge up to 36 Chromebooks and laptops in schools, businesses and government organizations that rely on the daily use of mobile devices
- Easily and safely transport connected devices from room to room with a smooth, controlled ride
- Use the laminate top as a workstation or a sturdy platform for A/V equipment
Package Includes
- CSCXB36AC 36-Device AC Charging Station Cart, 230V, BS 1363 Plug and Outlets
- Cart handle
- Input cord wrap
- (6) Protective bumpers
- (10) Hex screws
- Hex key
- (2) Keys
- Owner's manual
Tech Specs
| Depth | 22.10" |
|---|---|
| Width | 27.97" |
| Height | 42.30" |
| Features | Swivel Casters |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Power Source | AC (Alternating Current) |
| Product Name | CSCXB36AC 36-Device AC Charging Station Cart, 230V, BS 1363 Plug and Outlets |
| Product Type | Charging Cart |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | Black |
Show all 21 specsShow fewer
| Product Model | CSCXB36AC |
|---|---|
| Product Material | Steel |
| Application/Usage | Projector |
| Country of Origin | China |
| Number of Casters | 4 |
| Weight (Approximate) | 110.23 lb |
| Manufacturer Part Number | CSCXB36AC |
| Number of Devices Supported | 36 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-PWR from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


21 DEVICE AC CHARGING STATION 120V 5-15P LAPTOPS CHROMEBOOKS

AC CHARGING CART 27PORT STORAGE STATION CHROMEBOOK LAPTOP TABLET

32 PORT CHARGING STATION CART AC CHROMEBOOKS LAPTOPS TABLETS
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.