
MSI CUBI 5 12M-086BUS BARBONE I3/BLK/3Y ADVANCED REPLACEMENT
MSI CUBI 5 12M-086BUS BARBONE I3/BLK/3Y ADVANCED REPLACEMENT
Key Features
- Core i3 processor ensures timely and efficient performance for everyday computing needs
- Barebone System is compact, stylish, space-efficient, and portable, ideal for daily office and home use
- Mini PC form factor enhances reliability and dependability for consistent system performance
- 12th Gen processor generation offers more threads and higher clocks for faster, optimized system performance
- Can connect up to 4 USB peripherals for versatile and productive device integration
- Gigabit Ethernet offers speeds up to 10x faster than standard Ethernet, ensuring high-performance uplinks and reliability
- Hexa-core (6 Core) processor core enables multitasking with reliable performance and fast processing speed
- DDR4 SDRAM slot reduces processor idle time, improving multitasking and overall computing speed
- Enjoy seamless internet access with Wireless LAN, offering convenience and enhanced productivity on the go
- Security Slot feature improves efficiency and convenience, making your barebone system easier to manage
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Small But Powerful
Bring it home when you need without any inconvenience that it can be your mini PC and your portable storage device.
SUPPORT UP TO 8K RESOLUTION
Cubi 5 allows you to enjoy the best experience of watching movie with your family or attending online conference call while working from home or learning professional tasks at home.
BOLT TO THE NEXT POWER
Thunderbolt™ 4* brings Thunderbolt to USB-C at speeds up to 40 Gbps, creating one compact port that does it all - delivering the fastest, most versatile connection to any dock, display, or data device & NAS.
Embracing a wide array of interface compatibilities so that you can edit, collaborate and share seamlessly
Tech Specs
| Depth | 4.9" |
|---|---|
| Width | 4.9" |
| Height | 2.1" |
| Chipset | Intel |
| Features | Security Slot |
| Brand Name | MSI |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Mini PC |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Manufacturer | MSI |
| Product Line | Cubi 5 12M |
| Product Name | Cubi 5 12M-086BUS Barebone System |
Show all 50 specsShow fewer
| Product Type | Barebone System |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | Cubi 5 12M-086BUS |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Core i3 |
| Product Family | Cubi 5 12M |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21333 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | i3-1215U |
| Limited Warranty | 3 Year |
| 64-bit Processing | Yes |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Weight (Approximate) | 1.21 lb |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CUBI512M086B |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Number of M.2 Interfaces | 1 |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| Supported Storage Drive Types | HDD |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Additional Warranty Information | 3 Yr Advanced Replacement |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BB-PC from MSI - SYSTEMS and similar brands
More from MSI - SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


