MS823DN LASER 65PPM 1200X1200 DPI LGL USB 512MB DUPL PCL 5E PCL6
MS823DN LASER 65PPM 1200X1200 DPI LGL USB 512MB DUPL PCL 5E PCL6
Key Features
- Monochrome Laser
- Duplex (2-sided) Printing: Integrated Duplex
- Print Speed: 65 ppm
- Recommended Monthly Page Volume: 5000 - 75000 pages
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Lexmark MS823dn features a first page as fast as 4.2 seconds, output up to 65 pages per minute, and two-sided printing.
Ready to work
With access to input capacity of up to 4400 sheets, replacement toner cartridges that go as high as 55,000 pages, long-life imaging unit and a fuser that may never need replacement, you'll spend more time printing. Plus, innovations in part replacement and accessibility help you resolve problems quickly.
Fast start + enduring performance
A first page as fast as 4.2 seconds sets the stage for printing and copying up to 65 [61] ppm. And support for large workloads is built in, with recommended monthly page volume as high as 350,000 pages.
Engineered to last
Steel frames and a robust paper feeding system that reliably handles diverse media types and sizes support heavy-duty use and a long life in even the harshest environments.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 20.1" |
| Width | 16.9" |
| Height | 17.5" |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | Lexmark |
| Duty Cycle | 300000 |
| Media Size | Folio |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Screen Size | 2.40" |
| Touchscreen | No |
Show all 38 specsShow fewer
| Manufacturer | Xerox Corporation |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | MS823dn Laser Printer |
| Product Type | Laser Printer |
| Product Model | MS823dn |
| Maximum Memory | 4.50 GB |
| Product Family | MS820 |
| Product Series | MS820 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>MS823dn Laser Printer</li> <li>Stability Sheet and Safety Sheet or Booklet</li> <li>Power Cord(s)</li> <li>Software and Documentation CD</li> <li>Setup guide or sheet (network and local attachment)</li> <li>Up to 11,000 pages starter return program toner cartridge</li> <li>Return program imaging unit</li> <li>Lexmark Cartridge Collection Program information</li> </ul> |
| Print Technology | Laser |
| Country of Origin | China |
| USB Direct Printing | Yes |
| Weight (Approximate) | 56 lb |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 50G0200 |
| Certifications & Standards | <li>GS</li> |
| Environmental Certification | Blue Angel |
| Manufacturer Website Address | http://www.xerox.com |
| Standard Input Media Capacity | 650 Sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 65 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LASER from LEXMARK PRINTERS and similar brands

MS431DN MONO LASER PRINTER

MS821DN LASER 55PPM 1200X1200 DPI LGL USB 512MB DUPL PCL 5E PCL6
CS531DW SFP HV TAA NO WIRELESS SPR
More from LEXMARK PRINTERS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


