MS821DN LASER 55PPM 1200X1200 DPI LGL USB 512MB DUPL PCL 5E PCL6
MS821DN LASER 55PPM 1200X1200 DPI LGL USB 512MB DUPL PCL 5E PCL6
Key Features
- Monochrome Laser
- Duplex (2-sided) Printing: Integrated Duplex
- Print Speed: 55 ppm
- Recommended Monthly Page Volume: 3000 - 50000 pages
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Lexmark MS821dn features a first page as fast as 4.5 seconds, output up to 55 pages per minute, and two-sided printing.
Meet the future
A combination of 1-GHz dual-core processor and 512 MB of memory (upgradeable to 4.5 GB) has the power to handle demanding tasks right now while providing a secure, upgradeable framework for future advances in product functionality. And all two-sided-printing models in Lexmark's most energy-efficient line of large-workgroup monochrome products ever are rated EPEAT® Silver and ENERGY STAR® (2.0) certified.
Interact with ease
With new front power button and USB port, 2.4-inch color LCD/keypad to monitor and configure system settings and single-door access to parts and supplies, it's easier than ever to get things done. Convenient front access to the paper path means you'll virtually never have to access the back of the device, allowing placement in or on cabinets. And ADA-compliant trays have push-button sliders and open with one hand, requiring low force and no twisting.
Full-spectrum security
Lexmark's comprehensive approach to product security is a design and engineering mandate across our entire product portfolio. Our security features help keep your information safe-in the document, on the device, over the network and at all points in between. That's why Keypoint Intelligence - Buyers Lab honored Lexmark with a prestigious BLI PaceSetter award for Document Imaging Security. And this Lexmark product enables you to be GDPR ready.
Ready to work
With access to input capacity of up to 4400 sheets, replacement toner cartridges that go as high as 55,000 pages, long-life imaging unit and a fuser that may never need replacement, you'll spend more time printing. Plus, innovations in part replacement and accessibility help you resolve problems quickly.
Fast start + enduring performance
A first page as fast as 4.5 seconds sets the stage for printing and copying up to 55 [52] ppm. And support for large workloads is built in, with recommended monthly page volume as high as 350,000 pages.
Engineered to last
Steel frames and a robust paper feeding system that reliably handles diverse media types and sizes support heavy-duty use and a long life in even the harshest environments.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 20.1" |
| Width | 16.9" |
| Height | 17.5" |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | Lexmark |
| Duty Cycle | 250000 |
| Media Size | A6 - 4.10" x 5.80" |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Screen Size | 2.40" |
| Touchscreen | No |
Show all 38 specsShow fewer
| Manufacturer | Xerox Corporation |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | MS821dn Laser Printer |
| Product Type | Laser Printer |
| Product Model | MS821dn |
| Maximum Memory | 4.50 GB |
| Product Family | MS820 |
| Product Series | MS820 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>MS821dn Laser Printer</li> <li>Stability Sheet and Safety Sheet or Booklet</li> <li>Lexmark Cartridge Collection Program information</li> <li>Power Cord(s)</li> <li>Statement of limited warranty / guarantee</li> <li>Software and Documentation CD</li> <li>Setup Guide or sheet (network and local attachment)</li> <li>Up to 11,000 pages starter return program toner cartridge</li> <li>Return program imaging unit</li> </ul> |
| Print Technology | Laser |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| USB Direct Printing | Yes |
| Weight (Approximate) | 56 lb |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Manufacturer Part Number | 50G0100 |
| Certifications & Standards | <li>GS</li> |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Manufacturer Website Address | http://www.xerox.com |
| Standard Input Media Capacity | 650 Sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 55 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LASER from LEXMARK PRINTERS and similar brands

MS431DN MONO LASER PRINTER
CS531DW SFP HV TAA NO WIRELESS SPR
CS632DWE LV TAA PRINTER AIRFORCE COLOR LASER PRINTER
More from LEXMARK PRINTERS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


