MS725DVN LV SPR US AUTOZONE
MS725DVN LV SPR US AUTOZONE
Key Features
- Monochrome Laser
- Duplex (2-sided) Printing: Integrated Duplex
- Print Speed: Up to 55 ppm
- Recommended Monthly Page Volume: 5000 - 75000 pages
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Lexmark MS725dvn reliably prints in a wide range of sizes on diverse materials-from small, narrow-format papers to vinyl outdoor media.
Versatile media support
Take advantage of a wide range of sizes and diverse materials-from small, narrow-format papers to vinyl outdoor media. With its excellent feed reliability, the MS725dvn is superior at printing media as narrow as 3 inches (76 mm) wide.
Built for heavy workloads
A powerful combination of 1-GHz dual-core processor and 512 MB memory supports printing at up to 55 ppm. With access to input capacity of up to 4400 sheets, replacement toner cartridges that go as high as 55,000 pages, long-life imaging unit and a fuser that may never need replacement, you'll spend more time printing and less time doing maintenance.
Interact with ease
With new front power button and USB port, 2.4-inch color LCD/keypad to monitor and configure system settings and single-door access to parts and supplies, it's easier than ever to get things done. Convenient front access to the paper path means you'll virtually never have to access the back of the device, allowing placement in or on cabinets. And ADA-compliant trays have push-button sliders and open with one hand, requiring low force and no twisting.
Innovation that saves
In addition to inactivity-based sleep mode, you can invoke sleep by simply pressing the new front power button. Lexmark-exclusive Quiet Mode reduces noise pollution by reducing sound by up to 5dBA, while Eco Mode lets you reduce energy consumption and enforce two-sided printing to save paper.
Full-spectrum security
Lexmark's comprehensive approach to product security is a design and engineering mandate across our entire product portfolio. Our security features help keep your information safe-in the document, on the device, over the network and at all points in between. That's why Keypoint Intelligence - Buyers Lab honored Lexmark with a prestigious BLI PaceSetter award for Document Imaging Security. And this Lexmark product enables you to be GDPR ready.
Engineered to last
A steel frame and a robust paper feeding system that reliably handles diverse media types and sizes support heavy-duty use and a long life in even the harshest environments.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 20.1" |
| Width | 16.9" |
| Height | 17.5" |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | Lexmark |
| Duty Cycle | 300000 |
| Media Size | A5 - 5.80" x 8.30" |
| Energy Star | No |
| Form Factor | Desktop |
| Screen Size | 2.40" |
| Touchscreen | No |
Show all 40 specsShow fewer
| Manufacturer | Xerox Corporation |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | MS725dvn Laser Printer |
| Product Type | Laser Printer |
| Product Model | MS725dvn |
| Maximum Memory | 4.50 GB |
| Duplex Printing | Automatic |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Standard Memory | 512 MB |
| Package Contents | <ul> <li>MS725dvn Laser Printer</li> <li>Up to 10,000 pages starter return program toner cartridge</li> <li>Stability sheet and safety sheet or booklet</li> <li>Lexmark Cartridge Collection Program information</li> <li>Power cord(s)</li> <li>Statement of limited warranty / guarantee</li> <li>Setup guide or sheet (network and local attachment)</li> <li>Return program imaging unit</li> <li>Software and documentation CD</li> </ul> |
| Print Technology | Laser |
| Country of Origin | China |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB Direct Printing | Yes |
| Weight (Approximate) | 56 lb |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 50G0329 |
| Certifications & Standards | <li>GS</li> |
| Environmental Certification | China Green Product (CGP) |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-using Products Directive (EuP) |
| Manufacturer Website Address | http://www.xerox.com |
| Standard Input Media Capacity | 650 Sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 55 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LASER from LEXMARK PRINTERS and similar brands

MS431DN MONO LASER PRINTER

MS821DN LASER 55PPM 1200X1200 DPI LGL USB 512MB DUPL PCL 5E PCL6
CS531DW SFP HV TAA NO WIRELESS SPR
More from LEXMARK PRINTERS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


