MS431DN TAA WITH FAA ASSET TAG
MS431DN TAA WITH FAA ASSET TAG
Key Features
- Monochrome Laser
- Duplex (2-sided) Printing: Integrated Duplex
- Print Speed: Up to 42 ppm
- Recommended Monthly Page Volume: 800 - 8000 pages
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Light, compact, and fast, the MS431dn supports output up to 42 pages per minute, multiple connectivity options, and an optional 550-sheet paper tray.
Output that fits
Measuring just 8.7 inches high x 14.5 inches wide x 14.3 inches deep (222 mm high x 368 mm wide x 363 mm deep), the business-class MS431dn fits almost anywhere. Its compact size and light weight make it easy to set up and easy to move.
Print more, stop less
In addition to a first page as fast as 5.9 seconds and output up to 42 pages per minute, available Extra High Yield Unison™ toner provides up to 20,000 pages of output. Add an optional paper tray that increases total input capacity up to 900 sheets for more printing and less downtime.
Solid performance, flexible connectivity
Get your first page as fast as 5.9 seconds, and power through challenging jobs with a 1 GHz dual-core processor and 256 MB of memory. Connect via USB or Ethernet to give your whole team access.
Full-spectrum security
Lexmark's comprehensive approach to product security is a design and engineering mandate across our entire product portfolio. Our security features help keep your information safe-in the document, on the device, over the network, and at all points in between.
Hands-off durability
With its steel frame and lifetime fuser, the MS431dn is built to last.
Save paper, save energy
Automatic two-sided printing is standard, along with built-in energy-saving modes that help support ratings of EPEAT® Silver and ENERGY STAR® certified. The Lexmark Cartridge Collection Program (LCCP) and Lexmark Equipment Collection Program (LECP) minimize waste and support recycling (availability varies by country).
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 14.3" |
| Width | 14.5" |
| Height | 8.7" |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | Lexmark |
| Duty Cycle | 80000 |
| Media Size | Statement - 5.50" x 8.50" |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Touchscreen | No |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
Show all 38 specsShow fewer
| Power Source | AC Supply |
|---|---|
| Product Name | MS431dn Laser Printer |
| Product Type | Laser Printer |
| Wireless LAN | No |
| Product Model | MS431DN |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Duplex Printing | Automatic |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Standard Memory | 256 MB |
| Package Contents | <ul> <li>MS431dn Laser Printer</li> <li>Power cord(s)</li> <li>Setup guide or sheet (network and local attachment)</li> <li>Software and documentation CD</li> <li>Up to 40,000 pages return program imaging unit</li> <li>Up to 3,000 pages return program toner cartridge</li> <li>Stability sheet and safety sheet or booklet</li> <li>Statement of limited warranty/guarantee</li> </ul> |
| Print Technology | Laser |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB Direct Printing | No |
| Weight (Approximate) | 20.6 lb |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 29ST013 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-using Products Directive (EuP) |
| Manufacturer Website Address | http://www.lexmark.com |
| Standard Input Media Capacity | 350 Sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 42 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 600 |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LASER from LEXMARK PRINTERS and similar brands

MS431DN MONO LASER PRINTER

MS821DN LASER 55PPM 1200X1200 DPI LGL USB 512MB DUPL PCL 5E PCL6
CS531DW SFP HV TAA NO WIRELESS SPR
More from LEXMARK PRINTERS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


