
MOQ 10-THOR M.2 2280 WD BLACK SN8100 SM2508 CONTROLLER 4000GB NO
MOQ 10-THOR M.2 2280 WD BLACK SN8100 SM2508 CONTROLLER 4000GB NO
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- With 4 TB capacity, you have ample space to store a vast number of images, extensive hours of video, or a large collection of songs
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- Cut turnaround times thanks to PCI Express NVMe 5.0 x4, enabling faster previews and exports in demanding projects
- M.2 2280 form factor ensures consistent performance, making it ideal for users who need dependable storage solutions in demanding environments
- Provides expanded storage capacity with optimal efficiency, ensuring you have ample space for all your needs
- Solid State Drive offers a cost-effective storage solution for your PC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Build your new gaming or workstation system with our cutting-edge PCIe® Gen 5 SSD, delivering blistering speeds up to 14,900 MB/s1 for demanding tasks like high-level gaming, professional content creation, and AI applications. As an industryleader for PCIe® Gen 5 power efficiency, the WD_BLACK™ SN8100 NVMe™ SSD harnesses advanced TLC 3D CBA NAND technology to help ensure performance and reliability, while a low-power profile and optimized thermal performance keep your system cool and running smoothly. With up to 4TB2 of storage and a suite of powerful features, this SSD is the ultimate upgrade for discerning users.
KEY FEATURES
- EXPERIENCE PCIe® Gen 5. Drastically enhance your gaming and content creation experience with this PCIe® Gen 5.0x4 NVMe™ M.2 SSD.
- BREAKNECK SPEEDS. Your drive reaches sequential read speeds up to an astonishing 14,900MB/s, sequential write speeds up to 14,000MB/s, and over 2,300,000 IOPS of random performance (2TB - 4TB models).
- ADVANCED RELIABILITY. Our latest TLC 3D CBA NAND technology helps ensure your experience is exquisite, no matter if you're gaming or working.
- AN INDUSTRY-LEADER IN POWER EFFICIENCY. Enjoy over 100% more power efficiency than our PCIe® Gen4 drive. Plus, run your machine at optimal performance with an average operating power of 7W or under.
- ENDURANCE FOR YOUR WORKLOAD. Up to 2,400 TBW (4TB model) endurance means your machine can handle even the most intense tasks.
- ROOM FOR REVOLUTION. Hold your biggest projects and still have room for OS updates, models for AIpowered applications, and your game library thanks to immense capacities up to 4TB.
PRODUCT FEATURES | EXPERIENCE THE BREAKNECK SPEED OF PCIe® GEN 5
Drastically enhance your gaming and content creation experience with the speed of PCIe® Gen 5.0x4 NVMe™ M.2 SSD technology perfect for gaming, content creation, and loading models for AI-powered applications.
DESIGNED TO PERFORM
Our latest TLC 3D CBA NAND technology provides our most advanced combination of speed and reliability to help ensure your experience is at top performance, no matter if you're gaming or working.
AN INDUSTRY-LEADER FOR PCIe® GEN 5 POWER EFFICIENCY
Enjoy over 100% more power efficiency than our PCIe® Gen44 drive and simplify your system design without adding expensive cooling. Plus, an average operating power of 7W or under helps keep your drive running at optimal performance.
ENDURANCE FOR EVERY WORKLOAD
With up to 2,400 TBW (4TB model) endurance, your machine can handle even the most intense tasks, such as gaming, caching, video editing, and AI workloads.
BLISTERING SPEEDS FOR INTENSE TASKS
With the help of our nCache™ 4.0 feature, the WD_BLACK™ SN8100 SSD reaches sequential read speeds up to an astonishing 14,900MB/s, sequential write speeds up to 14,000MB/s, and over 2,300,000 IOPS of random performance (2TB - 4TB models).
Tech Specs
| Width | 0.9" |
|---|---|
| Height | 0.1" |
| Length | 3.1" |
| Brand Name | Western Digital |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Black |
| Product Name | Black SN8100 NVMe SSD |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Model | WDS400T1X0M-00CMT0 |
| Product Family | Black SN8100 |
Show all 29 specsShow fewer
| Product Series | SN8100 |
|---|---|
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Endurance (TBW) | 2400 TB |
| Random 4KB Read | 2300000IOPS |
| Device Supported | Desktop PC |
| Random 4KB Write | 2400000IOPS |
| Storage Capacity | 4 TB |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 0.26 oz |
| Maximum Sequential Read | 14.55 GB/s |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 5.0 x4 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | WDS400T1X0M-00CMT0 |
| Maximum Sequential Write | 13.67 GB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Operating System Compatibility | Windows 10+ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PCISSD from SANDISK - CSSD and similar brands


WD BLACK SN7100 M.2 2280 1000GB NON-SED CHANNEL SSD WW
MOQ 10-1TB WD BLACK SN770M M.2 2230 NVME SSD

WD BLACK SN7100 M.2 2280 2000GB NON-SED CHANNEL SSD W
More from SANDISK - CSSD
Other products available from this brand

MOQ 10-500GB WD BLUE SATA M.2

MOQ 10-1TB WD BLUE SATA 2.5
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.