MONITORRACKMOUNTBRACKET4U FORLCDMONITORSUPTO17-19IN
MONITORRACKMOUNTBRACKET4U FORLCDMONITORSUPTO17-19IN
Key Features
- Fits 75 x 75, 100 x 100 and 100 x 150 VESA patterns to match wide variety of displays
- Compatible with all standard 19 in. open frame racks and floor rack enclosures
- Durable cold-rolled steel construction designed to stand up to heavy use over time
- Rack-mounting hardware included for immediate installation
- Supports LCD and touch-screen monitors up to 17-19 in. and 44 lb.
- 2-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Easy Mounting of LCD Monitors or Televisions up to 19 in.
This rack-mount monitor bracket is compliant with multiple VESA patterns, making it compatible with a wide range of retail LCD displays and touch-screen monitors up to 44 pounds. The SRLCDMOUNT supports LCD monitors up to 17 inches, which allows the display to fit snugly within a closed rack. If closing rack doors isn't an issue, simply reverse the rack-mount monitor bracket so that it's facing outward. With this configuration, the SRLCDMOUNT supports LCD monitors up to 19 inches. Compatible VESA mounting-hole patterns are 75 x 75 mm, 100 x 100 mm and 100 x 150 mm.
Includes Necessary Hardware for Mounting in 4U of Rack Space
This VESA bracket fits all EIA-compliant 19-inch open frame racks and floor-standing rack enclosures. It's made from durable cold-rolled steel with a black powder-coated finish that blends seamlessly with your rack décor. Rack-mounting hardware is included, as well as a convenient Quick Start Guide that walks you through the simple rack-mounting process.
2-Year Warranty and Environmentally Responsible Design
The SRLCDMOUNT comes with a 2-year warranty. It's manufactured in compliance with strict RoHS specifications, reflecting Tripp Lite's commitment to environmental responsibility.
Tech Specs
| Depth | 4.5" |
|---|---|
| Width | 19" |
| Height | 7" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Rack Width | 19" |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 4U |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Monitor Rack-Mount Bracket, 4U, for LCD Monitor up to 17-19 in. |
| Product Type | Rack Mount Bracket |
| Product Color | Black |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Model | SRLCDMOUNT |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>Monitor Rack-Mount Bracket, 4U, for LCD Monitor up to 17-19 in</li> <li>1 x Rack Brackets</li> <li>8 x M6 x 16 Screws</li> <li>8 x M6 Cup Washers</li> <li>8 x M6 Cage Nuts</li> <li>8 x M5 x 10 Screws</li> <li>8 x M5 Flat Washers</li> <li>Installation Guide</li> </ul> |
| Product Material | Cold-rolled Steel (CRS) |
| Application/Usage | Monitor |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 3.57 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SRLCDMOUNT |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Static/Stationary Weight Capacity | 39.68 lb |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RACK from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands
RACK CABINET BOLT DOWN KIT SECURES STABILIZING BRACKETS/PLATES

RACK ENCLOSURE CABINET SKIRT RACK AIRFLOW CONTROL COOLING

SVC ENTRANCE HOOD FOR RACK ENCLOSURE SERVER CABINETS BLACK
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.