KIT SAMSUNG 870 EVO 250GB 2.5 INCH SATA III INTERNAL SSD
KIT SAMSUNG 870 EVO 250GB 2.5 INCH SATA III INTERNAL SSD
Key Features
- Provides sufficient storage capacityof 250 GB for your computer, ensuring you have ample space for all your files and applications
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- 256-bit encryption protects your PC from unauthorized access and data breaches by securely encoding all your data
- With the high write speed of 530 MB/s, experience quick responses when updating or transferring files
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- The impressive read speed of 560 MB/s enhances system performance, allowing you to complete complex tasks efficiently
- 2.5" form factor ensures consistent performance, making it ideal for users who need dependable storage solutions in demanding environments
- Easily access and retrieve files frequently, making the process convenient
- Solid State Drive offers a cost-effective storage solution for your PC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The SSD all-star
The perfect choice for creators, IT professionals or everyday users, the latest 870 EVO has indisputable performance, reliability and compatibility built upon Samsung's pioneering technology.
Excellence in performance
Everyday users can now enjoy professional-level SSD performance with the 870 EVO, which maximizes the SATA interface limit to 560/530 MB/s sequential speeds, accelerates write speeds and maintains long-term high performance with a larger variable buffer that lets the SSD work faster, longer.
Industry-defining reliability
Meet the demands of each task. From everyday computing to 8K video processing - with up to 150 TBW under a 5-year limited warranty, plus a stable host experience, low lag with the 6th generation VNAND, and steady performance when multi-tasking with the powerful MKX controller.
More compatible than ever
The 870 EVO has been compatibility tested for major host systems and applications, including chipsets, motherboards, NAS, and video recording devices.
Upgrade with ease
Using the 870 EVO SSD is as simple as plugging it into the standard 2.5-inch SATA form factor on your desktop PC or laptop - the renewed migration software takes care of the rest.
Samsung Magician software
Make your drive work smoothly with enhanced Samsung Magician 6 software* that helps you easily manage your drive, keep up with the latest updates, monitor the drive's health and status, or even enhance its performance.
World's No. 1 Flash Memory Brand
Experience the performance and reliability that you can only get from the world's number one brand for flash memory since 2003. All firmware and components, including Samsung's world-renowned DRAM and NAND, are produced in-house, allowing end-to-end integration for quality you can trust.
Tech Specs
| Depth | 0.3" |
|---|---|
| Width | 3.9" |
| Height | 2.8" |
| Brand Name | Samsung |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Manufacturer | Samsung |
| Product Name | 870 EVO SATA 2.5 SSD 250GB |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
| Product Model | MZ-77E250B/AM |
| Product Family | 870 EVO |
Show all 28 specsShow fewer
| Product Series | 870 EVO |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Device Supported | Desktop PC |
| Storage Capacity | 250 GB |
| Country of Origin | Korea |
| Platform Supported | PC |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Weight (Approximate) | 3.04 oz |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Environmental Compliance | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | MZ-77E250B/AM |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 530 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Operating System Compatibility | Windows 7 |
Related Products
More in SATSSD from SAMSUNG - SOURCING and similar brands
SAMSUNG 860 EVO 500 GB SOLID STATE DRIVE - 2.5 INTERNAL - SATA
KIT SAMSUNG 860 EVO 500 GB SOLID STATE DRIVE - 2.5 INTERNAL -
KIT SAMSUNG 860 EVO 250 GB SSD M.2 INTERNAL SATA DESKTOP PC
More from SAMSUNG - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



