KIT SAMSUNG 870 EVO 250GB 2.5 INCH SATA III INTERNAL SSD
KIT SAMSUNG 870 EVO 250GB 2.5 INCH SATA III INTERNAL SSD
Key Features
- With a capacity of 250 GB, enjoy extensive storage space for all your documents and data
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- 256-bit encryption protects your PC from unauthorized access and data breaches by securely encoding all your data
- Enjoy rapid processing speeds with 512 MB cache buffer for enhanced performance
- With the high write speed of 530 MB/s, experience quick responses when updating or transferring files
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- The impressive read speed of 560 MB/s enhances system performance, allowing you to complete complex tasks efficiently
- 2.5" form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The world's favourite SSD
The latest model of the world's best-selling SSD series has finally arrived. The 870 EVO inherits the legacy of Samsung's pioneering SSD technology, boasting upgraded performance, reliability, and compatibility to suit the needs of anyone from contents creators, IT professionals, to everyday users.
Excellence in performance
Achieving the maximum SATA interface limit of up to 560/530 MB/s sequential speeds, the 870 EVO features improved random speed and sustained performance compared to the previous 860 EVO. Intelligent TurboWrite accelerates write speeds and maintains long-term high performance with a larger variable buffer.
Trusted Reliability
Providing up to 2,400 TBW under a 5 year limited warranty, the 870 EVO provides dependable reliability. It withstands tasks from everyday computing to 8K video processing and comes equipped with the latest 6th Gen. VNAND and MKX controller that helps to ensure a stable host experience.
More compatible than ever
The 870 EVO passed compatibility tests with major host systems and applications, including chipsets, motherboards, NAS, and video recording devices. As the latest entry in the globally best-selling EVO series, the 870 EVO's proven versatility is compatible with systems and tasks of most users.
Upgrade with ease
Upgrading to the 870 EVO is made easy for anyone with a desktop PC or laptop that supports a standard 2.5-inch SATA form factor. Enjoying this masterpiece SSD is as convenient as plugging in the 870 EVO into a SATA slot, and letting the renewed migration software take care of the rest.
Samsung Magician
Advanced drive management made simple. The Samsung Magician software will help you keep an eye on your drive. A suite of user-friendly tools helps keep your drive up to date, monitor drive health and speed, and even boost performance.
World's No.1 Flash Memory
Experience the superior performance and reliability that you can only get from the world's number one brand for flash memory since 2003. All firmware and components, including Samsung's world-renowned DRAM and NAND, are produced in-house, allowing end-to-end integration for quality you can trust.
Tech Specs
| Depth | 0.3" |
|---|---|
| Width | 3.9" |
| Buffer | 512 MB |
| Height | 2.8" |
| Brand Name | Samsung |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Product Name | 870 EVO SATA 2.5" SSD 250GB |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
Show all 30 specsShow fewer
| Compatibility | Video Recording Devices |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | MZ-77E250BW |
| Product Family | 870 EVO |
| Product Series | 870 EVO |
| Drive Interface | SATA |
| Endurance (TBW) | 150 TB |
| Random 4KB Read | 98000IOPS |
| Device Supported | Storage System |
| Random 4KB Write | 88000IOPS |
| Storage Capacity | 250 GB |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Weight (Approximate) | 1.59 oz |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Manufacturer Part Number | MZ-77E250BW |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 530 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
Related Products
More in SATSSD from SAMSUNG - SOURCING and similar brands
SAMSUNG 860 EVO 500 GB SOLID STATE DRIVE - 2.5 INTERNAL - SATA
KIT SAMSUNG 860 EVO 500 GB SOLID STATE DRIVE - 2.5 INTERNAL -
KIT SAMSUNG 860 EVO 250 GB SSD M.2 INTERNAL SATA DESKTOP PC
More from SAMSUNG - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



