
KIT SAMSUNG 2TB T7 PORTABLE SSD USB 3.2 GEN2 10GBPS TITAN GRAY
KIT SAMSUNG 2TB T7 PORTABLE SSD USB 3.2 GEN2 10GBPS TITAN GRAY
Key Features
- Fingerprint sensor and password protection - AES 256 bit hardware encryption
- Performance of up to 1050 MB/s, up to 9.5x faster than external HDD
- NVME interface and compatible with USB 3.2 (Gen 2, 10Gbps)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
External storage, evolved
Whether you're carrying games, movies, or sensitive work files, the Portable SSD T7 Touch gives you speed and security in a palm-sized package. Experience the next level of external storage.
Transfer in a flash
Transfer massive files within seconds with the incredible speed of USB 3.2 Gen2 on the T7 Touch. The embedded PCIe NVMe technology facilitates sequential read/write speeds of up to 1,050/1,000 MB/s, respectively, making the T7 Touch almost twice as fast as the T5.
Built strong and safe
Durable design
SSD stands for Solid State Drive, which means it's built with no moving parts. A sturdy metal body encases the immobile hardware, keeping your data intact from falls of up to 2 meters. And the T7 Touch is confidently backed by a 3-year limited warranty.
Secure with a touch
Keep your private files secure without sacrificing convenience. The built-in security options on the T7 Touch utilize the AES 256-bit encryption. and give you the option of unlocking with a touch of your finger or with a password
Enlightening motion LED
The T7 Touch features an LED square that illuminates to keep you informed of what your SSD is doing at a glance. Choose from classic black or stylish silver, in three capacities to suit your needs: 500GB, 1TB, or 2TB.
Sleek and compact style
Pocket-sized and slim, the lightweight body comes standard on the T7 Touch. Roughly the size of a credit card and weighing in at 58 grams, the solid aluminum unibody construction fits comfortably in the palm of your hand.
Management software
The T7 Touch comes embedded with upgraded software for PCs and Macs to help you set up a password and fingerprints and get the latest firmware updates. You can also download the mobile app for Android smartphones and tablets.
Multi-device compatibility
Access your files anytime, anywhere. The T7 Touch is compatible with PC, Mac, Android devices, gaming consoles, and more. Included in the box are USB Type C-to-C and Type C-to-A cables for added convenience.
Tech Specs
| Depth | 0.3" |
|---|---|
| Width | 3.3" |
| Height | 2.2" |
| Brand Name | Samsung |
| Drive Type | External |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Product Name | Portable SSD T7 Touch USB 3.2 2TB (Black) |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
| Product Color | Black |
| Product Model | MU-PC2T0K/WW |
Show all 28 specsShow fewer
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) Type C |
|---|---|
| Product Family | T7 |
| Product Series | T7 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Device Supported | Gaming Console |
| Package Contents | <ul> <li>Portable SSD T7 Touch USB 3.2 2TB (Black)</li> <li>USB Type C-to-C Cable</li> <li>Type C-to-A Cable</li> </ul> |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Country of Origin | South Korea |
| Encryption Standard | 256-bit |
| External Drive Type | Portable |
| Weight (Approximate) | 2.05 oz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | MU-PC2T0K/WW |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Operating System Compatibility | Mac OS X 10.10 Yosemite |
Related Products
More in USBSSD from SAMSUNG - SOURCING and similar brands


SAMSUNG 1TB T7 PORTABLE SSD USB 3.2 GEN2 10GBPS TITAN GRAY

KIT SAMSUNG 1TB T7 PORTABLE SSD USB 3.2 GEN2 10GBPS TITAN GRAY
KIT SAMSUNG 2TB T7 PORTABLE SSD USB 3.2 GEN2 10GBPS TITAN GRAY
More from SAMSUNG - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



