
KIT SAMSUNG 1TB T7 PORTABLE SSD USB 3.2 GEN2 10GBPS TITAN GRAY
KIT SAMSUNG 1TB T7 PORTABLE SSD USB 3.2 GEN2 10GBPS TITAN GRAY
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 1 TB capacity
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- 256-bit AES encryptionprovides enhanced data security and efficient management
- The USB 3.2 (Gen 2) Type C interface ensures seamless data transfer and exceptional performance
- Provides convenient backupfor your files and data, ensuring additional security and peace of mind
- Solid State Drive offers a cost-effective storage solution for your PC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Made for the makers
Create. Explore. Store. The T7 Portable SSD delivers fast speeds and durable features to back up any endeavor. Build your video-editing empire, file your photographs or back up your blogs all in an instant.
Share ideas in a flash | Read/Write Speeds up to 1,050/1,000 MB/s
Don't waste a second waiting and spend more time doing. The T7 is embedded with PCIe NVME technology that brings you fast read and write speeds up to 1,050/1,000 MB/s¹, making it almost twice as fast as the T5.
Always make the save | Storage Capacities up to 4TB
Compact design with massive capacity. With capacities up to 4TB, save exactly what you need to your drive-from large working files to game data and everything in between.
Adapts to every need | Extensive Compatibility
Whether you're using a PC or a mobile phone, count on the T7 for extensive compatibility. It's a true team player when it comes to heavy-duty application usage or file-saving.
Hi Resoultion Video Recording
Record Ultra High Resolution (4K 60fs) videos directly onto the T7 Portable SSD with your favorite camera or mobile devices.
All for the shot | Solid Aluminum Unibody Construction
Set your sights high. This strong, sturdy sidekick will help you see it through with shock resistance and fall protection up to 6 feet.² With its solid aluminum unibody construction, it's made to withstand any adventure. It can also be secured with an AES 256-bit encrypted password for extra protection.
World's No. 1 Flash Memory Brand
Experience the performance and reliability that you can only get from the world's number one brand for flash memory since 2003.* All firmware and components, including Samsung's world-renowned DRAM and NAND, are produced in-house, allowing end-to-end integration for quality you can trust.
Tech Specs
| Depth | 0.3" |
|---|---|
| Width | 3.4" |
| Height | 2.2" |
| Brand Name | Samsung |
| Drive Type | External |
| Durability | Shock Resistant |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Samsung |
| Product Name | Portable SSD T7 USB 3.2 1TB (Gray) |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Color | Gray |
| Product Model | MU-PC1T0T |
Show all 27 specsShow fewer
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) Type C |
|---|---|
| Product Family | T7 |
| Product Series | T7 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Device Supported | Server |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Platform Supported | Mac |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| External Drive Type | Portable |
| Weight (Approximate) | 2 oz |
| Maximum Sequential Read | 1.03 GB/s |
| Manufacturer Part Number | MU-PC1T0T |
| Maximum Sequential Write | 1000 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Operating System Compatibility | Windows 7 |
Related Products
More in USBSSD from SAMSUNG - SOURCING and similar brands


KIT SAMSUNG 1TB T7 PORTABLE SSD USB 3.2 GEN2 10GBPS TITAN GRAY
KIT SAMSUNG 2TB T7 PORTABLE SSD USB 3.2 GEN2 10GBPS TITAN GRAY

KIT SAMSUNG 2TB T7 PORTABLE SSD USB 3.2 GEN2 10GBPS TITAN GRAY
More from SAMSUNG - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



