HPE SOURCING
HP PSU H-P RPS 535W DL360 G4/G4P_X000D_ THIS POWER SUPPLY IS
$97.23
KIT HP 460W 12V GOLD POWER SUPPLY G6
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| Brand Name | HPE Sourcing |
|---|---|
| Efficiency | 92% |
| Form Factor | Hot-pluggable |
| Manufacturer | HPE Sourcing |
| Output Power | 460 W |
| Product Name | 460W Redundant Power Supply |
| Product Type | Redundant Power Supply |
| Compatibility | <p><b>HP Products:</b></p><ul><li> DL160G6 E5620 2P SP1005GLOB Server</li><li> DL160G6 E5620 2P SP1005IPMI Server</li><li> DL160G6 E5620 2P SP1007GLOB Server</li><li> DL160G6 E5620 2P SP1007IPMI Server</li><li> DL160G6 E5620 2P SP1011IPMI Server</li><li> DL160G6 E5645 2P JT1102 Server</li><li> DL160G6 E5645 2P JT1102IPMI Server</li><li> DL160G6 L5630 1-port SP Server</li><li> DL160G6 X5650 2P EW1101GLOB Server</li><li> DL160G6 X5650 2P EW1101IPMI Server</li><li> DL160G6 X5650 2P SP1006GLOB Server</li><li> DL160G6 X5650 2P SP1006IPMI Server</li><li> DL180 G6 E5520 3x2GB 8LFF Rmkt Svr</li><li> DL180 G6 E5520 3x2GB 8LFF Rmkt Svr</li><li> DL180 G6 E5606 1P 4GB-R US Server/S-Buy</li><li> DL180 L5520 Hadoop RAID0 US Server</li><li> DL180 L5520 Haystack RAID6 US Server</li><li> DL180G6 2P E5504 16G 9TB 9061AP Server</li><li> DL180G6 2P E5504 9TB 9061AP Server</li><li> DL180G6 2P E5506 16G 12TB BP Server</li><li> DL180G6 E5504 1P SP7250GO Server</li><li> DL180G6 E5504 1X2GB 4LFF EU Server/TV</li><li> DL180G6 E5506 1P 4GB Entry CN Svr</li><li> DL180G6 E5506 1P 4GB Entry EU Svr</li><li> DL180G6 E5506 1P 4GB Entry Server</li><li> DL180G6 E5506 1P SP1043AP Server</li><li> DL180G6 E5506 1P SP1044AP Server</li><li> DL180G6 E5506 1P SP7349TV EU Server</li><li> DL180G6 E5506 250GB SATA BR Server/S-Buy</li><li> DL180G6 E5506 4GB 8LFF US Server/S-Buy</li><li> DL180G6 E5520 Promo 9044AP Server</li><li> DL180G6 E5606 1P 4GB Entry AP Server</li><li> DL180G6 E5606 1P 4GB Entry BR Server</li><li> DL180G6 E5606 1P 4GB Entry CN Server</li><li> DL180G6 E5606 1P 4GB Entry EU Server</li><li> DL180G6 E5606 1P 4GB Entry JP Server</li><li> DL180G6 E5606 1P 4GB Entry US Server</li><li> DL180G6 E5606 1P SP1106AP Server</li><li> DL180G6 E5606 1P SP1110AP Server</li><li> DL180G6 E5606 1P SP1154IN Server</li><li> DL180G6 E5606 2x2GB 4LFF Server/TV</li><li> DL180G6 E5606 500GB SATA BR Server/S-Buy</li><li> DL180G6 E5606 SP7532TV ER Server</li><li> DL180G6 E5606 SP8207GO EU Server</li><li> DL180G6 E5606 SP8208GO EU Server</li><li> DL180G6 E5620 1P 6GB Base BR Svr</li><li> DL180G6 E5620 1P 8GB Base AP Svr</li><li> DL180G6 E5620 1P 8GB Base CN Svr</li><li> DL180G6 E5620 1P 8GB Base EU Svr</li><li> DL180G6 E5620 1P 8GB Base Server</li><li> DL180G6 E5620 1P EW1035US Server</li><li> DL180G6 E5620 1P EW1036US Server</li><li> DL180G6 E5620 1P EW1037US Server</li><li> DL180G6 E5620 1P EW1038US Server</li><li> DL180G6 E5620 1P SP1021KR Server</li><li> DL180G6 E5620 1P SP1042AP Server</li><li> DL180G6 E5620 1P SP1107AP Server</li><li> DL180G6 E5620 SP7536 RU Server</li><li> DL180G6 E5645 1P SP1112AP Server</li><li> DL180G6 L5630 1P 4GB HE BR Svr</li><li> DL185G5 12x1TB HDD 32GB Memory US Server</li><li> DL185G5 2-port 2.1 HDD 32GB Memory Server</li><li> DL185G5 2P 2.1 12x1TB HDD 32GB Mem US</li><li> DL288G6 E5606 Entry CN Server</li><li> DL288G6 E5620 Base CN Server</li><li> DL288G6 E5645 Base CN Server</li><li> DL288G6 E5649 Base CN Server</li><li> DL320 G6 CTO Chassis</li><li> DL320 G6 E5502 4HDD SATA EU Server</li><li> DL320 G6 E5502 4HDD SATA Server</li><li> DL320 G6 E5502 SATA AP Server</li><li> DL320 G6 E5502 SATA EU Server/TV</li><li> DL320 G6 E5503 4HDD SATA US Server</li><li> DL320 G6 E5530 SAS HPM AP Server</li><li> DL320 G6 E5530 SAS HPM CN Server</li></ul><p>https://partsurfer.hpe.com/Search.aspx?SearchText=536404-001</p> |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 536404-001 |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | https://imaginenext.ingrammicro.com/sourcing-and-certified-pre-owned |
More in S-PWR from HPE SOURCING and similar brands
Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.