HPE SOURCING
KIT HP 16GB 2RX4 PC4-2400T-R SMART 1YR IMS WARRANTY STANDARD
$79.01
HP 16GB 2RX4 PC3-12800R SMART 1YR IMS WARRANTY STANDARD
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| Brand Name | HPE Sourcing |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Memory Size | 16 GB |
| Manufacturer | HPE Sourcing |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Product Name | 16GB DDR3 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Compatibility | <ul><li>ARST OEM C3500 E5-2620 8-SFF Base Server</li><li>ARST OEM C5500 E5-2620 8-SFF Base Server</li><li>ARST OEM L3500 E5-2620 8-SFF Base Server</li><li>ARST OEM L7500 E5-2648L 4-LFF Base Svr</li><li>ARST OEM L7500-SAN 2648L 8-SFF Base Svr</li><li>HP 16GB 2Rx4 PC3-12800R-11 Memory Kit</li><li>HP AppSystem for PDW - Passive Server</li><li>HP AppSystem for PDW - Active Server</li><li>HP AppSystem for PDW - Base Rack</li><li>HP AppSystem for PDW - Exp. Rack</li><li>HP AppSystem for PDW - Landing /Bkup</li><li>HP AppSystem for PDW - Storage 1TB</li><li>HP AppSystem for PDW - Storage 2TB</li><li>HP AppSystem for PDW - Storage 3TB</li><li>HP BL460c Gen8 E5-2670 2P SP7698GLOB Server</li><li>HP BL460c Gen8 E5-2670 2P SP7784GLOB Server</li><li>HP BL460cG8 E5 2670 2P SP7707EU Server</li><li>HP BL660c Gen8 E54640 4P 256GB Svr/S-Buy</li><li>HP DL360E-009026-AX Srvr</li><li>HP DL360E-009027-AX Srvr</li><li>HP DL360E-009158-AX Srvr</li><li>HP DL360E-009159-AX Srvr</li><li>HP DL360E-009160-AX Srvr</li><li>HP DL360E-009161-AX Srvr</li><li>HP DL360E-009162-AX Srvr</li><li>HP DL360E-009214-AX Srvr</li><li>HP DL360E-009324-AX Srvr w/DMR</li><li>HP DL360E-009325-AX Svr w/DMR</li><li>HP DL360E-009326-AX Srvr w/DMR</li><li>HP DL360E-009327-AX Srvr w/DMR</li><li>HP DL360E-009329-AX Srvr w/DMR</li><li>HP DL360E-009330-AX Srvr w/DMR</li><li>HP DL360E-009340-AX Srvr w/DMR</li><li>HP DL360E-009341-AX Srvr w/DMR</li><li>HP DL360E-009472-AX Svr w/DMR</li><li>HP DL360E-009474-AX Svr w/DMR</li><li>HP DL360E-009550-AX Srvr w/DMR</li><li>HP DL360E-009936-AX Svr w/DMR</li><li>HP DL360E-009953-AX Svr w/DMR</li><li>HP DL360E-009954-AX Svr w/DMR</li><li>HP DL360E-009955-AX Svr w/DMR</li><li>HP DL360E-009956-AX Svr w/DMR</li><li>HP DL360E-009957-AX Svr w/DMR</li><li>HP DL360E-010140-AX Svr w/DMR</li><li>HP DL360E-010171-AX Svr w/DMR</li><li>HP DL360E-010262-AX Svr w/DMR</li><li>HP DL360E-010360-AX Svr w/DMR</li><li>HP DL360E-010371-AX Svr w/DMR</li><li>HP DL360E-010420-AX Svr w/DMR</li><li>HP DL360E-011182-AX Svr w/DMR</li><li>HP DL360P-007524-AX Srvr</li><li>HP DL360P-007525-AX Srvr</li><li>HP DL360P-007526-AX Srvr</li><li>HP DL360P-008482-AX Srvr</li><li>HP DL360P-008484-AX Srvr</li><li>HP DL360P-008990-AX Srvr</li><li>HP DL360P-008991-AX Srvr</li><li>HP DL360P-008992-AX Srvr</li><li>HP DL360P-008993-AX Srvr</li><li>HP DL360P-008994-AX Srvr</li><li>HP DL360e Gen8 4LFF CTO Server</li><li>HP DL360e Gen8 8SFF CTO Server</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2403 1P US Svr/S-Buy</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2403 4LFF Entry AP Svr</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2403 4LFF Entry CN Svr</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2403 4LFF Entry EU Svr</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2403 4LFF Entry JP Svr</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2403 4LFF Entry US Svr</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2403 8SFF Entry AP Svr</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2403 8SFF Entry CN Svr</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2403 8SFF Entry EU Svr</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2403 8SFF Entry JP Svr</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2403 8SFF Entry US Svr</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2407 8SFF Base AP Svr</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2407 8SFF Base CN Svr</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2407 8SFF Base EU Svr</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2407 8SFF Base JP Svr</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2407 8SFF Base US Svr</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2420 8SFF CN Svr/Promo</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2430 8SFF Perf EU Svr</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2430 8SFF Perf US Svr</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2470 1P SP1073JP Svr</li><li>HP DL360e Gen8 E5-2470 2P SP7851GLOB Svr</li><li>HP DL360eG8 E5-2403 1P SP7766GO EU Svr</li><li>HP DL360eG8 E5-2407 1P SP7747TV EU Svr</li><li>HP DL360eG8 E5-2407 1P SP7757GO EU Svr</li><li>HP DL360eG8 E5-2407 1P SP7767GO EU Svr</li></ul>http://partsurfer.hp.com/Search.aspx?SearchText=684031-001<br><br> |
| Error Checking | ECC |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Pins | 240-pin |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Device Supported | Server |
|---|---|
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Signal Processing | Registered |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 684031-001 |
| Manufacturer Website Address | https://imaginenext.ingrammicro.com/sourcing-and-certified-pre-owned |
| Additional Warranty Information | <li>Product does not ship from original manufacturer</li><li>Product may not be eligible for original manufacturer warranty, rebates or programs</li><li>Direct replacement warranty provided by Ingram Micro (1 year for components, 3 year for systems)</li><li>Product may ship in non-standard packaging</li><li>All returns processed directly from Ingram Micro Sourcing team</li> |
More in SYSMEM from HPE SOURCING and similar brands

Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.