KBD_BO SLIM KB GEN II-US A1
KBD_BO SLIM KB GEN II-US A1
Key Features
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- The Bluetooth/RF wireless connectivity offers more freedom to people who need to operate the devices and play games from a far distance
- Scissors key switches are much more comfortable and responsive while being categorized as low profile
- 3-zone Layout keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Lenovo Professional Wireless Rechargeable Keyboard, its full-size keyboard sports scissor switches that create an elevated typing experience and improves your working efficiency with specialized Microsoft Copilot Key. Plus, its covers are made from eco-friendly 65% recycled material that protects the environment.
Key Details:
- Make charging easy with the integrated rechargeable battery in the keyboard
- Seamlessly switch up to 3 devices via the 2.4G Unified dongle or Dual BT on multi-OS
- Look your best with the sleek, contemporary design and premium textured finish
- Do it all with a full 3-zone tilt-leg keyboard with worldwide language layouts
- Experience the difference with responsive scissor-switch keys and silent typing
- Be eco-friendly with our 65% PCC
- Make it personal with programmable functions
- Enjoy total peace of mind thanks to the 3-year warranty
- Keyboard has AES 128 encryption and certified with Intel EVO
- The Keyboard with Copilot Key, the Copilot in Windows is an AI-powered intelligent assistant. When Copilot is not available or enabled on the device, pressing the Copilot key will launch Windows Search
Tech Specs
| Hot Keys | CoPilot |
|---|---|
| Backlight | No |
| Brand Name | Lenovo |
| Keys Style | Island Style Keys |
| Form Factor | Full-size |
| Color Family | Gray |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Power Source | Battery |
| Product Line | Professional |
| Product Name | Professional Wireless Rechargeable Keyboard-US English |
| Product Type | Keyboard |
Show all 37 specsShow fewer
| Product Color | Gray |
|---|---|
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Number of Keys | 104 |
| Package Contents | <ul><li>Professional Wireless Rechargeable Keyboard-US English</li><li>Lenovo USB-A Unified Pairing Receiver</li></ul> |
| Platform Supported | PC |
| Security Algorithms | 128-bit AES |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Maximum Battery Life | 3 Month |
| Post-consumer-waste% | 65% |
| Weight (Approximate) | 1.29 lb |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.07" |
| Keyboard/Keypad Height | 0.58" |
| Keyboard/Keypad Length | 17.22" |
| Keyboard/Keypad Features | Quiet Keys |
| Manufacturer Part Number | 4Y41R64505 |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE </li><li>CB </li><li>BQB </li><li>TUV Mark </li><li>cTUVus </li><li>FCC </li><li>IC </li><li>IDA </li><li>WPC </li><li>BIS </li><li>SIRIM </li><li>NTA </li><li>SDOCo </li><li>SDPPI </li><li>NTC </li><li>MIC </li><li>AITI </li><li>RCM </li><li>NCC </li><li>BSMI </li><li>MSIP </li><li>VCCI </li><li>JRF </li><li>SRRC </li><li>ANRCETI </li><li>ICASA </li><li>MINCOM </li><li>STA </li><li>MoC </li><li>UkrSEPRO </li><li>ACI </li><li>FAC </li><li>TRA </li><li>NTRA </li><li>TRC </li><li>MOC </li><li>ICT </li><li>INACOM </li><li>NCC </li><li>ANRT </li><li>CERT </li><li>CNC/AFTIC </li><li>ANATEL </li><li>SUBTEL </li></ul> |
| Wireless Receiver Interface | USB Type A |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 3.28 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Additional Warranty Information | <p>Customer Replaceable Unit (CRU)</p> |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
Related Products
More in NBPART from LENOVO TOP SELLER OPTIONS and similar brands
More from LENOVO TOP SELLER OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





