KB MICE_BO KM310 US ENGLISH
KB MICE_BO KM310 US ENGLISH
Key Features
- Streamlined design, recognizably Legion
- Customizable and controllable with Legion SW
- K310 Compact, light and durable with draining holes
- K310 Dynamic 5-zone RGB illumination
- K310 Up to 24-key anti-ghosting technology
- M300S Up to 8000 DPI, 220 IPS, 30g
- M300S Symmetrical small-medium size, optimized for claw and fingertip grip style
- M300S 16.8 million stunning RGB colors on Legion logo
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Relentless minimalism
The K310 doesn't pull punches. It's compact, sure, but with all the room you need to tailor it to your ruthless gaming needs. It's light but tough as nails, with draining holes and keys that'll endure a staggering 20 million key presses.
Tournament performance
The K310 is your lethal ally, cramming high-performance components into a sleek, deadly frame. Crush your opponents with advanced anti-ghosting supporting 24 keys and latency-free processing for simultaneous commands. Plus, feel the power in each press with our tactile key range.
Unmatched precision
The M300s mouse is a featherweight assassin, coming in at 57 g and offering supreme performance with up to 8000 DPI, 220 IPS, and 30 g acceleration. It's swift, comfortable, and gives you unparalleled control, thanks to the 100% PTFE mouse feet.
Tech Specs
| Backlight | Yes |
|---|---|
| Brand Name | Lenovo |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Legion |
| Product Name | Legion KM310 RGB Gaming Combo Keyboard and Mouse - US English |
| Product Type | Gaming Keyboard & Mouse |
| Anti-ghosting | Yes |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Product Model | KM310 |
| Product Family | Legion |
Show all 38 specsShow fewer
| Color Supported | 16.8 Million Colors |
|---|---|
| Packaged Quantity | Box |
| Platform Supported | PC |
| Keyboard Form Factor | Full-size (100%) |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Maximum Acceleration | 30 Gs |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.94" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.95" |
| Pointing Device Color | Black |
| Pointing Device Depth | 2.69" |
| Keyboard/Keypad Height | 1.37" |
| Pointing Device Height | 1.66" |
| Keyboard/Keypad Features | 3-zone Layout |
| Manufacturer Part Number | GX31N91913 |
| Movement Resolution (dpi) | 8000 |
| Certifications & Standards | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>CB</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>cTUVus</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>TUV Mark</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>EN62471</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>FCC SDOC</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>IECS-003</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>CE</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>VCCI</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>BSMI</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>KCC-EMC</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Number of Programmable Buttons | 8 |
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.87 lb |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 2.01 oz |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in KEYCMB from LENOVO OPTIONS and similar brands
KB MICE BO LENOVO 100 WL COMBO

510 WRLS COMBO KEYBOARD MOUSE

WL EXTRA-DUO KEYBOARD AND MOUSE STD SIZE 102KEY 3BTN OPTICAL
More from LENOVO OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



