KB MICE BO 300 USB COMBO
KB MICE BO 300 USB COMBO
Key Features
- USB connectivity for an effortless connection
- Features optical 1600 resolution for silky prominent movement
- Built-in scrolling wheel for quick page navigation and handy control over browsers' tabs
- Keyboard & Mouse has a non-volatile memory which is beneficial for your PC storage needs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
A keyboard & mouse combo that features a modern, space-saving design giving your desk a clean and stylish appeal. To go along with its design, the keyboard features a waterproof exterior keeping away accidental spills. Matching its practical mate, the full-size mouse is an ergonomic masterpiece - all-day comfort at your fingertips.
Tech Specs
| Brand Name | Lenovo |
|---|---|
| Keys Style | Chiclet |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Package Type | Retail |
| Power Source | USB |
| Product Name | 300 USB Combo Keyboard & Mouse - US English |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Product Model | 300 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Package Contents | <ul> <li>300 USB Combo Keyboard & Mouse - US English</li> <li>Product Information</li> <li>Safety and Warranty Poster</li> </ul> |
Show all 39 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 1 Each |
|---|---|
| Movement Detection | Optical |
| Platform Supported | PC |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.75" |
| Keyboard/Keypad Width | 16.69" |
| Pointing Device Color | Black |
| Pointing Device Depth | 4.37" |
| Pointing Device Width | 2.48" |
| Keyboard/Keypad Height | 0.79" |
| Pointing Device Height | 1.34" |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Keyboard/Keypad Features | Waterproof |
| Manufacturer Part Number | GX30M39606 |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Certifications & Standards | BSMI |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Operating System Compatibility | Windows 8.1 |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.28 lb |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 4.23 oz |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in KEYCMB from LENOVO OPTIONS and similar brands

510 WRLS COMBO KEYBOARD MOUSE

KB MICE_BO KM310 US ENGLISH

WL EXTRA-DUO KEYBOARD AND MOUSE STD SIZE 102KEY 3BTN OPTICAL
More from LENOVO OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



