JUNCTION BOX WALLPLATE WHITE SURFACE-MOUNT SINGLE-GANG
JUNCTION BOX WALLPLATE WHITE SURFACE-MOUNT SINGLE-GANG
Key Features
- Accepts mid-sized and standard wallplates
- Raceway cutouts in 3 sizes: 1, 1.25 and 1.75 in. diameter
- White color blends into any home or office décor
- Durable ABS thermoplastic construction
- Includes mounting screws
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The N080-SMB1-WH Single-Gang Surface-Mount Junction Box is perfect for mounting a wallplate to complete multiple audio/video, voice and Ethernet in-wall connections using any type of keystone jack, including Cat5e/6/6a, USB, HDMI, DisplayPort and RCA. Designed to work with mid-sized and standard single-gang wallplates, such as Tripp Lite's N080-Series, this back box is two inches deep. It features raceway cutouts in three different sizes (1 inch, 1.25 inches and 1.75 inches in diameter) on each side, as well as a rectangular knockout on the back. The cover snaps securely to the base with no screws required. Made from durable ABS thermoplastic. White color blends elegantly into any home or office décor for a sleek, professional installation. Includes two mounting screws for easy installation. Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases.
Tech Specs
| Depth | 2" |
|---|---|
| Width | 3.1" |
| Height | 50.4" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Mount Type | Surface Mount |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Single-Gang Surface-Mount Junction Box, White |
| Product Type | Mounting Box |
| Product Color | White |
| Product Model | N080-SMB1-WH |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 21 specsShow fewer
| Product Series | N080 |
|---|---|
| Number of Gangs | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>Single-Gang Surface-Mount Junction Box, White</li> <li>2 x Mounting screws</li> </ul> |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | N080-SMB1-WH |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in CBLMNT from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA
SAFE-IT WALL PLATE SINGLE-GANG 6-PORT ANTIBACTERIAL IVORY MATTE
SAFE-IT WALL PLATE SINGLE-GANG 3-PORT ANTIBACTERIAL IVORY MATTE
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


