
JABRA SPEAK2 75 MS TEAMS LINK380/390A
JABRA SPEAK2 75 MS TEAMS LINK380/390A
Key Features
- Super-wideband audio and a full-range 65mm speaker
- Advanced Full Duplex audio powers natural conversations
- Four beamforming noise cancelling microphones
- Microphone Quality Indicator so you know you're being heard
- Voice Level Normalization equalizes all voices
- Certified for leading virtual meeting platforms
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
OUTSTANDING AUDIO QUALITY
Forget everything you think you know about portable speakerphones. We're tearing up the rule book with super-wideband audio1, and an advanced full range 65mm speaker. This cutting-edge tech puts you front and center, unscrambling the widest range of frequencies in your voice's natural range. It's a dramatically more powerful audio experience.
FULL DUPLEX AUDIO
Some speakerphones don't allow both sides to speak and be heard at the same time, but we think conversations are better when they flow naturally. Speak2 75 is engineered with advanced full duplex audio, with a supercharged chipset that goes way beyond standard speakerphone performance. So your conversations can flow freely in both directions, just like they would in person.
MICROPHONE TECHNOLOGY
With four state-of-the-art beamforming microphones, and the very latest digital signal processing algorithms, Speak2 75 effortlessly harnesses every change in voice tone, so every nuance is picked up (because it's not what you say, it's how you say it). Innovative noise reduction technology keeps background distractions at bay. The result is an outstanding audio performance that's truly unmatched.
MICROPHONE QUALITY INDICATOR
See at a glance how well you're being heard at all times, wherever you are in the room, with the only speakerphone to feature a custom-designed Microphone Quality Indicator.2 This intuitive 360-degree light ring shows you clearly when you're coming across loud and clear, and when you need to huddle in a little closer. It's like having a personal voice coach in every meeting.
VOICE LEVEL NORMALIZATION
We know how vital it is that everyone can be heard equally, so we engineered Speak2 75 with our latest cutting-edge Voice Level Normalization technology. So everyone can be heard whether they speak with quiet confidence or enthusiastic energy. And everyone can be themselves and speak in the way that's most natural for them.
CERTIFICATIONS
Speak2 75 is certified for all leading virtual meeting platforms, and optimizes the whole experience, for professional call quality every time. So whether you prefer to jump on Microsoft Teams, Google Meet or Zoom, you can rely on seamless plug-and-play connectivity and reliably brilliant meetings right from the get go. So you can get together from anywhere.
PREMIUM PORTABLE DESIGN
The iconic, much-loved 'puck' shape of the original Speak Series gets a serious makeover with Speak2 75. It's modern and minimal, with brushed aluminum detailing and premium custom designed speaker fabric, engineered to deliver the most optimal audio experience. And it's small and durable enough to throw into your bag, too. Looks great. Performs even better.
DURABILITY
We've made sure Speak2 75 is built to handle anything a busy hybrid working day throws at it - from messy kitchens to deep work bags - with IP64-rated protection from dust and water. So you can use it anywhere, without worrying.
EASE OF USE & BATTERY LIFE
Just plug-and-play and you're off faster than you can say "you're on mute". Go wireless with up to 32 hours of battery, and make setup even more of a snap with Microsoft Swift Pair and Google Fast Pair. Your Speak2 75 is ready for anything.
Tech Specs
| Height | 1.38" |
|---|---|
| Controls | Volume Down |
| Features | LED Status Indicator |
| Brand Name | Jabra |
| Cable Type | USB Type-C |
| USB Type-C | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Jabra |
| Power Source | Battery |
| Product Line | Speak2 |
| Product Name | Speak2 75 Speakerphone |
Show all 36 specsShow fewer
| Product Type | Speakerphone |
|---|---|
| Compatibility | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Smartphone</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Tablet</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Computer</li></ul> |
| Product Color | Dark Gray |
| Product Family | Speak2 |
| Bluetooth Range | 98.43 ft |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Speak2 75 Speakerphone</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Travel Pouch</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>USB C and USB A Connectors</li></ul> |
| Product Material | Aluminum |
| Application/Usage | Meeting Room |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Speaker Size/Type | 65 mm |
| Status Indicators | Bluetooth |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Number of Speakers | 1 |
| Plug & Play Support | Yes |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Weight (Approximate) | 1.03 lb |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Part Number | 2775-319-01 |
| Number of Microphone Arrays | 4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Unified Communications Platform | Microsoft Teams |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BTSPKR from JABRA BUSINESS and similar brands


JABRA SPEAK2 75 UC DARK GREY

JABRA SPEAK2 75 MS TEAMS LINK380/390C

JABRA SPEAK2 75 UC LINK380/390C
More from JABRA BUSINESS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



