INTEGRATED KVM CONSOLE 17IN LCD SINGLE RAIL
INTEGRATED KVM CONSOLE 17IN LCD SINGLE RAIL
Key Features
- Exclusive LED illumination light - designed by ATEN to illuminate the keyboard and touchpad to allow visibility in low-light conditions
- Integrated KVM console with 17" or 19" LED-backlit LCD monitor - in a sliding housing with top and bottom clearance for smooth operation in a 1U high system rack
- LCD module rotates up to 115 degrees for a more comfortable viewing angle
- Slideaway™ housing is less than 1U - with top and bottom clearance for smooth operation in a 1U high system rack
- Compatible with most PS/2 KVM Switches
- Internal power supply
- Adjustable depth to fit within a rack
- Supports input video resolutions up to 1920 x 1200 @ 60 Hz; and up to 1280 x 1024 @ 75 Hz with the built-in LCD screen
- Supports DDC, DDC2, DDC2B
- DDC emulation of the LCD monitor-Video settings of attached computers are automatically adjusted for optimal output to the LCD monitor
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ATEN's new economy LCD KVM console, CL1000M, offers a space-saving, streamlined approach to IT environments by integrating a keyboard, 17" LCD monitor, and touchpad in a 1U Slideaway housing. The LCD display is built into the cover; the keyboard and touchpad are built into the base. Setup is fast and easy. There is no software to configure, no installation routines, and no incompatibility problems. Slide the console module section out; flip the cover up; and you are ready to go to work. When finished, flip the cover down and slide the console module away back into the rack. There is no better way to save time and money than with a CL1000M installation. Just connect the cable between CL1000M and a KVM or a computer, and the CL 1000M is ready to serve you.
Tech Specs
| Depth | 18.9" |
|---|---|
| Width | 23.6" |
| Height | 1.8" |
| Brand Name | ATEN |
| KVM Switch | Yes |
| Device Type | LCD Rack Console |
| Screen Mode | SXGA |
| Screen Size | 17" |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | 17" Single-Rail LCD Integrated Console |
| Product Type | LCD Rack Console |
| Product Model | CL1000M |
Show all 20 specsShow fewer
| Country of Origin | Taiwan |
|---|---|
| Screen Resolution | 1280 x 1024 |
| Display Screen Type | LCD |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Weight (Approximate) | 30 lb |
| Manufacturer Part Number | CL1000M |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of Computers Supported | 1 |
Related Products
More in RACK-C from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
EASY RACK MOUNT KIT SHORT 42-70CM
19IN LCD INTEGRATED CONSOLE KEYBOARD TOUCHPAD
19IN DUAL RAIL LCD CONSOLE PS/2 USB CONSOLE
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



