INSTANT ON AP22 RW ACCESS POINT PL-3P INTL
INSTANT ON AP22 RW ACCESS POINT PL-3P INTL
Key Features
- Create a reliable wireless business network with this wireless access point that features a high-speed data transfer rate
- 1.70 Gbit/s wireless transmission speed provides high and efficient communication with maximum efficiency
- IEEE 802.11ax wireless LAN standard ensures trouble-free and convenient connectivity
- Up to 10x faster than standard Ethernet connectivity for your wired network
- PoE (RJ-45) Ports eliminates the need of installing additional electrical wiring
- Data Encryption feature effectively protects your precious and valuable data from unauthorized access
- Ceiling Mountable form factor offers comfortable usage for a longer duration
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The rise of the remote and hybrid workplace has increased pressure on business networks. Existing Wi-Fi infrastructure is struggling to support the explosion of devices and bandwidthhungry applications - all contributing to spotty video calls and sluggish download speeds.
The Aruba Instant On Wi-Fi 6 portfolio is designed to meet the increasing volume of connected devices that small businesses support. Our range of Wi-Fi Certified 6™ access points deliver superior performance, coverage, and speed at a competitive price - perfect for small and growing businesses.
From IoT and point-of-sale devices to hundreds of guests connecting to your network, you need hardware that can keep up with changing daily demands without intervention. Aruba Instant On Wi-Fi 6 access points are designed to host from 30 to over 150 simultaneous connections. Our smart cloud management features are simple to use and quick to set up, with many enterprise-class features enabled by default.
HIGHLIGHTS | Simplicity at its best
Wi-Fi that works right out of the box
Performance that keeps users happy
Security you can count on
Protection against compromised administrative login credentials with Two-Factor Authentication
Future-ready WPA2/WPA3/OWE authentication for secure Wi-Fi access
We've got you covered
No extra licensing fees
Industry-leading warranty and support
The Wi-Fi 6 family features MU-MIMO, OFDMA, and up to 4 spatial streams to keep users and devices connected while the built-in TPM, WPA3, and wireless access control lists keep your network secure. Setting up guest and employee networks is just a few taps away on the Aruba Instant On mobile app. The Smart Mesh and a range-extending feature in the mobile app combined with automatic beamforming provide coverage to those hard-to-reach areas of your business.
We know the critical role that Wi-Fi plays in business today - no one can afford downtime. The Aruba Instant On Wi-Fi 6 family is designed for rapid deployment and simplified management. Be it mounting hardware, remote device management, or access to the latest business-grade software, the Aruba Instant On Wi-Fi 6 hardware makes it easy to set up and manage a high-performance network.
Tech Specs
| Depth | 1.5" |
|---|---|
| Width | 6.3" |
| Height | 6.3" |
| MIMO Type | Multi User MIMO |
| Brand Name | Aruba |
| Form Factor | Wall Mountable |
| PoE PD Port | Yes |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Network Band | Dual Band |
| Product Line | Instant On |
| Product Name | Instant On AP22 Wireless Access Point |
| Product Type | Wireless Access Point |
Show all 33 specsShow fewer
| Product Model | AP22 |
|---|---|
| Frequency Band | 2.40 GHz |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Product Family | Instant On |
| Data Encryption | Yes |
| MIMO Technology | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Power Consumption | 8.80 W |
| Encryption Standard | WPA2 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Beamforming Technology | Yes |
| Communication Protocols | PPPoE |
| Manufacturer Part Number | R4W02A |
| Total Number of Antennas | 2 |
| Number of Internal Antennas | 2 |
| Wireless Transmission Speed | 1.70 Gbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WL-AP from HPE - ARUBA INSTANT ON and similar brands

HPE NW INSTANT ON ACCESS POINT 2X2 WI-FI 6 US AP22 PL-3P

HPE NW ION ACCESS POINT BUNDLE WITH PSU 2X2 WI-FI 6 US AP22 PL-3P
HPE NW ION ACCESS POINT BUNDLE WITH PSU 4X4 WI-FI 6 US AP25 PL-3P
More from HPE - ARUBA INSTANT ON
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

