
IMAGEFORMULA DR-S350NW OFFICE DOCUMENT SCANNER
IMAGEFORMULA DR-S350NW OFFICE DOCUMENT SCANNER
Key Features
- Wide Range of Uses: Ability to scan from a wide range of compatible operating systems and devices, including Android, iOS, Chrome OS, Windows, and Mac
- Ethernet, USB and Dual Band Wi-fi (5GHz) available
- Easy to Use: Operate with any browser-enabled smart device through Canon CaptureOnTouch Lite Web powered QR code interface
- Compact Design: Easily fits on desktop
- 4.3" Color Touch Panel: Helps to improve readability and usability
- Scans both sides in a single pass, up to 50 pages per minute
- Backed by a three-year warranty and U.S.-based customer support
- EPEAT Gold
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
With a combination of performance, convenience, and flexibility, the Canon imageFORMULA DR-S350NW scanner is a compact document imaging solution for office environments. Its user-friendly design, high-quality image processing, reliable item handling, and intelligent software offer end-to-end options for capturing, converting, and communicating business information.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 7.1" |
| Width | 11.5" |
| Height | 3.7" |
| Brand Name | Canon |
| Duty Cycle | 9000 |
| Media Size | 2" x 14" |
| Media Type | Paper Document |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 24-bit |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Desktop |
Show all 37 specsShow fewer
| ADF Capacity | 60 Sheets |
|---|---|
| Large Format | Yes |
| Light Source | RGB LED |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Line | imageFORMULA |
| Product Name | imageFORMULA DR-S350NW Office Document Scanner |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| USB Standard | USB 3.2 |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | DR-S350NW |
| Product Family | imageFORMULA |
| Scanning Modes | Simplex/Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>imageFORMULA DR-S350NW</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>AC Adapter Power Cable</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>USB Cable</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Setup Guide</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Safety Information for AC Adapter Model</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Warranty Card</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>eCarePAK Card</li></ul> |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Weight (Approximate) | 7.50 lb |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 6897C002 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Operating System Supported | macOS 14 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 50 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 50 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in O-SCAN from CANON USA - SCANNERS and similar brands
More from CANON USA - SCANNERS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





