
DR-M160II KOFAX VRS ELITE BNDL SF DUPL SCAN 600DPI 60PPM/120IPM
DR-M160II KOFAX VRS ELITE BNDL SF DUPL SCAN 600DPI 60PPM/120IPM
Key Features
- Scans up to 60 pages per minute
- Reliably handles many document types
- Supports Windows and Mac; TWAIN drivers included
- Includes Tungsten VRS Elite software
- Backed by a one-year warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Well suited for workgroups and departments in any industry, the DR-M160II scanner provides the basis for efficient records management and helps reduce paperwork. It delivers capture capabilities that make it an ideal addition, especially in the legal, financial, healthcare, and government sectors.
The strength of the DR-M160II scanner is seen in its throughput, capacity, and overall performance. Scanning up to 60 pages per minute - both sides in a single pass - and holding up to 60 sheets in the ADF, it quickly captures and converts paper based documents into usable, digital information.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 9.8" |
| Width | 11" |
| Height | 9.1" |
| Brand Name | Canon |
| Media Type | Plain Paper |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 24-bit |
| Form Factor | Desktop |
| ADF Capacity | 60 Sheets |
| Large Format | No |
| Light Source | RGB LED |
Show all 35 specsShow fewer
| Manufacturer | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Line | imageFORMULA |
| Product Name | imageFORMULA DR-M160II Office Document Scanner |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Product Model | DR-M160II |
| Product Family | imageFORMULA DR |
| Product Series | DR |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>imageFORMULA DR-M160II Office Document Scanner</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>USB Cable</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>AC Adapter</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Power Cable for 120V</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Setup DVD-Rom</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Reference Guide (E.F.S.C.K.)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Warranty</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>eCarePAK Brochure</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Insert of ePPO</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Insert of TungstenVRS</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>TungstenVRS Basic CD</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>TungstenVRS Elite Web Key </li></ul> |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Weight (Approximate) | 7.05 lb |
| Manufacturer Part Number | 0114T27903 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Maximum Power Consumption | 27 W |
| Operating System Supported | macOS v.10.13 |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 120 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 60 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 120 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 60 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in O-SCAN from CANON USA - SCANNERS and similar brands
More from CANON USA - SCANNERS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





