IMAGEFORMULA DR-C350 CANON DR-C350 DOCUMENT SCANNER
IMAGEFORMULA DR-C350 CANON DR-C350 DOCUMENT SCANNER
Key Features
- Compact design: Easily fits in workspaces with limited space
- Scans up to 50 pages per minute, both sides in a single pass
- 100 sheet ADF capacity
- USB Type-C connectivity
- Backed by a three-year warranty and U.S. based customer support
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Help boost office efficiency and productivity with the user-friendly Canon imageFORMULA DR-C350 office document scanner, with its powerful document capture capabilities and dynamic ability to scan various document types-such as virtually any passport without a carrier sheet,-this scanner can easily convert paper-based documents into high-quality digital files for any office environment. Its compact body allows it to fit comfortably into a wide range of office spaces, even those with limited room.
Wide Range of Uses
e collaboration among individuals or workgroups in sectors such as:
- Government
- Financial / Banking
- Insurance
- Retail
- Transportation
- Rental and Leasing Services
- Legal Services
- And More...
User-Friendly Features
- Easy-to-use operation panel includes LCD display with user-friendly icons and controls.
- Ability to send scanned documents to third-party cloud applications using bundled CaptureOnTouch software
Reliable & Flexible
- Scans up to 50 ppm3, both sides in a single pass.
- Auto document feeder holds up to 100 sheets.
- Handles a variety of document types, including thick, thin, long, or oversized documents, plastic or embossed cards, and virtually any passport
Compact Design
Fits comfortably into a wide range of office spaces, even those with limited room.
Optimized for Data Extraction
Image enhancement for better Optical Character Recognition (OCR)
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.8" |
| Width | 11.2" |
| Height | 8.6" |
| Brand Name | Canon |
| Duty Cycle | 8000 |
| Media Size | 2" x 2.10" |
| Media Type | Paper Document |
| Scan Color | Monochrome |
| Color Depth | 24-bit |
| Energy Star | Yes |
| ADF Capacity | 100 Sheets |
Show all 38 specsShow fewer
| Light Source | RGB LED |
|---|---|
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Line | imageFORMULA |
| Product Name | imageFORMULA DR-C350 Office Document Scanner |
| Product Type | ADF Scanner |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Product Model | DR-C350 |
| Product Family | imageFORMULA |
| Duplex Scanning | Yes |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Package Contents | <ul><li>imageFORMULA DR-C350 Scanner</li><li>AC Adapter</li><li>Power Cable</li><li>USB Cable</li><li>ReadIRIS PDF License Key</li><li>Set Up Guide</li><li>Safety Information for AC Adapter Model</li><li>Warranty Card</li><li>eCarePAK Card</li></ul><p><br /></p> |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Weight (Approximate) | 7.05 lb |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 7290C002 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Maximum Power Consumption | 15.60 W |
| Standby Power Consumption | 1 W |
| Operating System Supported | macOS 13 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 100 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 50 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 100 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 50 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SC-ADF from CANON USA - SCANNERS and similar brands

KIT FUJITSU S1500 SCANNER SCANSNAP INSTANT PDF SHEET-FED

KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM
KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM
More from CANON USA - SCANNERS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



