
IMAGEFORMULA CR-120 COMPACT CHECK TRANSPORT
IMAGEFORMULA CR-120 COMPACT CHECK TRANSPORT
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Enhance traditional check processing with the easy-to-operate, compact Canon imageFORMULA CR-120 check transport. With high-speed, high-quality, precise processing capabilities plus reliable item handling and other useful features, the CR-120 check transport can help promote adaptability and productivity for financial applications.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 9.4" |
| Width | 6.7" |
| Height | 8" |
| Printer | Yes |
| Brand Name | Canon |
| Check Width | 4.30" |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Line | imageFORMULA |
| Product Name | imageFORMULA CR-120 Check Transport |
| Product Type | Check Reader |
| Product Model | CR-120 |
Show all 24 specsShow fewer
| Check Scanning | Dual-sided |
|---|---|
| Product Family | imageFORMULA |
| Package Contents | <ul> <li>imageFORMULA CR-120 Check Transport</li> <li>Power Cable</li> <li>USB Cable</li> <li>Setup Disc and Guide</li> <li>Operations and Maintenance Guide</li> <li>Warranty Card</li> <li>User Registration Card</li> </ul> |
| Country of Origin | Japan |
| Weight (Approximate) | 7.10 lb |
| Check Feeder Capacity | 150 |
| Additional Information | <ul> <li>Auto Page Size Detection</li> <li>Color Dropout/ Enhancement</li> <li>Fine Text Filtering</li> <li>Imprinter</li> <li>Border Removal</li> <li>Edge Emphasis</li> <li>Add-on</li> <li>IQA</li> <li>Contrast Adjustment</li> <li>MOCR/MICR</li> <li>Deskew</li> <li>Color Deviation Correction</li> <li>OCR</li> <li>Shading Compensation</li> <li>Scan Area Setting</li> <li>Multistream</li> </ul> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 1722C001 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6) |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
Related Products
More in P-SCAN from CANON USA - SCANNERS and similar brands
More from CANON USA - SCANNERS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





