
IMAGEFORMULA DR-G2110 USB AND ETHERNET.
IMAGEFORMULA DR-G2110 USB AND ETHERNET.
Key Features
- Sheetfed scanner is a good choice for scanning large documents
- The color scanner enables scanning the document or photo in its original color
- The scanner has 24-bit color depth for high-quality images
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Fast and durable A3 production scanner
Optimised for customers who demand exceptional high-speed productivity, superior image quality and dependable feeding performance, this A3 scanner is robust, simple to use and performs quietly
Productivity
Ultra-efficient scanner delivers up to 220 images per minute
Image quality
Advanced image-processing tools deliver consistently crisp, clear, high-quality images
Reliable
Robust, durable paper feed and transport rollers - delivers up to 30,000 scans per day
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 12.4" |
| Width | 22.4" |
| Height | 12" |
| Brand Name | Canon |
| Media Size | A3 - 11.69" x 16.54" |
| Media Type | Business Card |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 24-bit |
| Energy Star | Yes |
| ADF Capacity | 500 Sheets |
| Manufacturer | Canon, Inc |
Show all 34 specsShow fewer
| Product Line | imageFORMULA |
|---|---|
| Product Name | imageFORMULA DR-G2110 Production Scanner |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Product Model | DR-G2110 |
| Product Family | imageFORMULA |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Package Contents | <ul> <li>imageFORMULA DR-G2110 Production Scanner</li> <li>USB Cable</li> <li>Power Cable</li> <li>Setup DVD</li> <li>Reference Guide</li> <li>Cleaning Cloth</li> <li>Warranty Card</li> </ul> |
| Country of Origin | Japan |
| Weight (Approximate) | 55.10 lb |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 3150C002 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Operating System Supported | Windows |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 220 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 110 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 220 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 110 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in P-SCAN from CANON USA - SCANNERS and similar brands
More from CANON USA - SCANNERS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





