
ICOMPEL P SERIES VESA NON-CANCELABLE/NON-RETURNABLE
ICOMPEL P SERIES VESA NON-CANCELABLE/NON-RETURNABLE
Key Features
- Control via a Web browser
- Set up one or more display screen layouts with one or more zones
- Supports 4K video processing with HDMI and DisplayPort outputs
- Plays up to four simultaneous videos
- Handles unlimited zones for text and images and up to 15 zones for HTML
- Change layouts/graphical effects with drag-and-drop tools
- VESA mounts on the back of the screen
- Stream dynamic RSS feeds from the Internet
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Gather, distribute, and manage digital signage content with our iCompel® P Series platform. Ideal for both small- and medium-size offices, iCompel appliances work right out of the box with all software preinstalled, no recurring licensing fees, and free software updates.
Create attention-getting digital signage without a lot of design or technical know-how. iCompel integrates easily into your network.
Because iCompel supports many media formats, you can combine video with scrolling text, photos, Flash, and Web content. In addition to HTML, XML, and RSS media, it handles PDF, MPEG, AVI, QuickTime®, and PowerPoint® media; JPEG, GIF, and TIFF images; and WAV and MP3 audio.
Install an iCompel P Series VESA Subscriber on your network and manage it via a Web browser. One iCompel Publisher can send media over the network to an iCompel Subscriber - worldwide.
To scale from a standalone installation to a multichannel network with many screens, just add more iCompel units to your IT network configuration.
Connect the iCompel unit to your network and to a display. After booting, the iCompel unit automatically obtains an IP address from the network. Fixed IP addresses can also be set.
To use the software on the iCompel Publisher unit, drag and drop media from your computer desktop or a folder to the iCompel media folders on the publisher appliance's hard disk or use its intuitive interface to browse for files.
iCompel Publishers enable you to produce and control multiple content channels: the subscribers pull content from a publisher according to a preset schedule. Deliver a high-impact display at the right time in the right place, whether it's stored media (ads), or Web media, including XML and RSS feeds.
A built-in firewall limits access to authorized users, with no need to install third-party software or virus protection. iCompel uses HTTP and HTTPS security protocols and supports the LDAP authentication protocol and VPN capabilities for secure remote access.
Tech Specs
| DVI | Yes |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Depth | 7.5" |
| Width | 0.4" |
| Height | 1.5" |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | Black Box |
| Scan Format | 1080p |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Product Line | iCOMPEL |
| Product Name | iCompel Digital Signage 4K 15-Zone Media Player - 128-GB |
Show all 35 specsShow fewer
| Product Type | Digital Signage Appliance |
|---|---|
| USB Standard | USB 3.0 |
| Audio Formats | WAV |
| Audio Line In | Yes |
| Image Formats | GIF |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Model | ICPS-VE-SU-N |
| TAA Compliant | Yes |
| Video Formats | AVI |
| Processor Type | Core i3 |
| Product Family | iCOMPEL P |
| Product Series | P |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Standard Memory | 4 GB |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 5.70 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | ICPS-VE-SU-N |
| Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MEDDEV from BLACK BOX CORPORATION and similar brands
More from BLACK BOX CORPORATION
Other products available from this brand

15FT RD CAT5E 100MHZ ETHERNET P ATCH CABLE UTP PVC

15FT WH CAT5E 100MHZ ETHERNET P ATCH CABLE UTP PVC

3FT BLACK CAT6 SLIM 28AWG PATCH CABLE 250MHZ UTP CM SNAGLESS

1FT WHITE CAT6 SLIM-NET PATCH CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

