
HW540 ENCOREPRO CONVERTIBLE
HW540 ENCOREPRO CONVERTIBLE
Key Features
- Delivers exceptional sound clarity with consistent performance for an enhanced audio experience
- On-ear earpiece design ensures lasting comfort for pain-free, fatigue-free listening during extended sessions
- These sealed in-ear earphones deliver great sound while minimizing sound leakage to those around you
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Earset usage
- Omni-directional microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- The HW540 earset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- Mini-phone (3.5mm) host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz16 kHz for accurate sound reproduction
- Synthetic Leather ear cushion material enhances the overall look of earset, combining aesthetic appeal with lasting comfort for extended wear
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ready, headset, go
The EncorePro 500Series smarter headsets let your employees take calls from home or office, regardless of how they connect to a PC. They're the first call center digital headsets to connect you to everything Teams has to offer, even while you're on a call. Hybrid working has never been easier.
Built-in USB-A and USB-C® connectors
Answer soft-phone calls from any PC, no matter what kind of USB port you have.
Full backwards compatibility for legacy equipment
Work hassle-free across new and legacy equipment with QD models, or USB models with USB-A and USB-C® connectors right on the cable. Remote firmware and cloud system updates Never worry about updates, thanks to remote firmware and cloud system update.
Tech Specs
| Features | Unified Communication |
|---|---|
| Brand Name | Poly |
| Sound Mode | Mono |
| Driver Size | 0.22" |
| Form Factor | In-ear |
| Cable Length | 2.92 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | EncorePro |
| Product Name | EncorePro HW540 Quick Disconnect Headset |
| Product Type | Earset |
| Earpiece Type | Monaural |
Show all 33 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | HW540 |
| TAA Compliant | Yes |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Product Family | EncorePro HW500 |
| Product Series | HW500 |
| Earpiece Design | On-ear |
| Application/Usage | Office |
| Microphone Design | Boom |
| Platform Supported | PC |
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Sound Pressure Level | 102 dB |
| Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | 783P0AA#ABA |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Sound Pressure Level (A-Weighted) | 118 dB(A) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in H-COMB from HP POLY HEADSETS and similar brands
More from HP POLY HEADSETS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



