
HW510V ENCOREPRO VOICE TUBE
HW510V ENCOREPRO VOICE TUBE
Key Features
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- These supra-aural EncorePro offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The 510V headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- Mini-phone (3.5mm) host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz10 kHz for accurate sound reproduction
- Polyurethane Leather ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ready, headset, go
The TheEncorePro 500Series smarter headsets let your employees take calls from home or office, regardless of how they connect to a PC. They're the first call center digital headsets to connect to everything Teams has to offer, while call. Hybrid working has never been easier.
Built-in USB-A and USB-C® connectors
Answer soft-phone calls from any PC, no matter what kind of USB port you have.
Full backwards compatibility for legacy equipment
Work hassle-free across new and legacy equipment with QD models, or USB models with USB-A and USB-C® connectors right on the cable.
Remote firmware and cloud system updates
Never worry about updates, thanks to remote firmware and cloud system updates.
Tech Specs
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | Quick Disconnect |
| Brand Name | Poly |
| Sound Mode | Mono |
| Driver Size | 0.22" |
| Form Factor | Supra-aural |
| Cable Length | 2.58 ft |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | EncorePro |
| Product Name | EncorePro 510V Voice Tube Microphone with Quick Disconnect Monoaural Headset TAA |
| Product Type | Headset |
| Earpiece Type | Monaural |
Show all 33 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | 510V |
| TAA Compliant | Yes |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Product Family | EncorePro 500 |
| Product Series | 500 |
| Earpiece Design | On-ear |
| Noise Canceling | Yes |
| Application/Usage | Voice Call |
| Microphone Design | Boom |
| Platform Supported | PC |
| Ear Cushion Material | Polyurethane Leather |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| Adjustable Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | 783Q3AA#ABA |
| Operating System Platform | macOS |
| Maximum Frequency Response | 10 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in H-COMB from HP POLY HEADSETS and similar brands
More from HP POLY HEADSETS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



