
California Proposition 65 Warning
HS STEREO 3.5MM EDU ROTATE MIC IN-LINE VOL BRAIDED CORD NOISE
HS STEREO 3.5MM EDU ROTATE MIC IN-LINE VOL BRAIDED CORD NOISE
Key Features
- Unidirectional noise-canceling microphone
- In line volume control
- Leatherette ear pads
- Ambidextrous boom for left/right side use
- Adjustable headband
- Classroom tested durable design
- Braided TuffCordTM
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The AC-5002 is a quality stereo headset built from the ground up, perfect for today's demanding classrooms. Utilizes a single 3.5mm combo plug, compatible with Macs, Chromebooks, most newer PCs, tablets, and more.
FEATURES
- Unidirectional noise-canceling microphone
- In line volume control
- Leatherette ear pads
- Ambidextrous boom for left/right side use
- Adjustable headband
- Classroom tested durable design
- Braided TuffCord
Compatible with:
- PCs, Macs, and Chromebooks
- Tablets, smartphones, iPods, and MP3 players
- Most gaming systems
Tech Specs
| Width | 5.9" |
|---|---|
| Height | 6.8" |
| Features | In-Line Volume Control |
| Brand Name | Cyber Acoustics |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.18" |
| Form Factor | Supra-aural |
| Manufacturer | Cyber Acoustics, LLC |
| Product Name | AC-5002 Stereo Headset w/ Single Plug |
| Product Type | Headset |
| Compatibility | <ul> <li>PCs</li> <li>Macs</li> <li>Chromebooks</li> <li>Tablets</li> <li>Smartphones</li> <li>iPods</li> <li>MP3 players</li> <li>Gaming systems</li> </ul> |
| Earpiece Type | Binaural |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Model | AC-5002 |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Country of Origin | China |
| Microphone Design | Boom |
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Weight (Approximate) | 5.60 oz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | AC5002 |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.cyberacoustics.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in HEADST from CYBER ACOUSTICS and similar brands
More from CYBER ACOUSTICS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



