HPE PROLIANT DL360 G11 4510 4LFF 2X8TB PL-78 EOS 3/3/26
HPE PROLIANT DL360 G11 4510 4LFF 2X8TB PL-78 EOS 3/3/26
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- 2 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- With 64 GB memory, improve system performance and reduce processing delays
- 2 x 800 W power supply unit (PSU) included for dependable performance and redundancy in enterprise setups
- 16 TB HDD offers abundant storage for all your files and digital content, ensuring reliability and long-term convenience
- Xeon Silver 2.40 ghz processor delivers strong performance for work and entertainment needs
- Rack form factor offers easy deployment and streamlined usage, enhancing operational efficiency in server environments
- RAID enhances reliability and speed through RAID levels (0, 1, 5, 6, 10, 50, 60), balancing data protection with optimized performance
- 5th Gen server generation offers higher speeds and more threads for optimal system performance
- The DDR5 SDRAM memory technology ensures smooth data transfer between components, delivering consistent and reliable performance
- Gigabit Ethernet port offers ultra-fast network speeds, supporting modern workloads and reducing bottlenecks in data flow
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
HPE ProLiant DL360 Gen11
Do you need to efficiently expand or refresh your IT infrastructure to propel the business? Adaptable for diverse workloads and environments, the compact 1U HPE ProLiant DL360 Gen11 delivers enhanced performance with the right balance of expandability and density. Designed for supreme versatility and resiliency while backed by a comprehensive warranty, the HPE ProLiant DL360 Gen11 is ideal for IT infrastructure, either physical, virtual, or containerized.
The HPE ProLiant DL360 Gen11 supports the 4th & 5th Generation Intel® Xeon® Scalable Processors with up to 64 cores, plus 5600 MT/s HPE DDR5 Smart Memory up to 4.0 TB per socket. Introducing PCIe Gen5 and Intel® Software Guard Extensions (SGX) support on the dual-socket segment, the HPE ProLiant DL360 Gen11 complements Gen10 Plus reach by delivering premium compute, memory, networking communication, discrete graphic, I/O, and security capabilities for customers focused on performance at any cost. DL360 Gen11 server is an execellent choice of daily business and workloads in General Compute, Database Management, Virtual Desktop Infrastructure, Content Delivery Network, EDA, CAD, Edge Acceleration and Intelligent Video Analytics.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| Cache | 30 MB |
| Depth | 30.4" |
| Width | 17.1" |
| Height | 1.7" |
| Chipset | Intel C741 |
| Brand Name | HPE |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Rack |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Rack Height | 1U |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
Show all 77 specsShow fewer
| Power Source | Power Supply |
|---|---|
| Product Line | ProLiant |
| Product Name | ProLiant DL360 Gen11 Server |
| Product Type | Server |
| Chipset Model | C741 |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Error Checking | ECC |
| Hard Drive RPM | 7200 |
| Maximum Memory | 8 TB |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Type | Xeon Silver |
| Product Family | ProLiant DL360 Gen11 |
| Product Series | DL360 Gen11 |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | 4510 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Standard Memory | 64 GB |
| Controller Model | MR408i-o |
| Package Contents | <ul><li>ProLiant DL360 Gen11 Server</li><li>6-foot IEC C-13/C-14 Jumper Cord</li><li>HPE Easy Install Rail 5 Kit</li></ul> |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Remote Management | Yes |
| Security Features | <ul><li> UEFI Secure Boot and Secure Start support</li><li> Immutable Silicon Root of Trust</li><li> FIPS 140-3 validation (iLO 6 certification in progress)</li><li> Common Criteria certification (iLO 6 certification in progress)</li><li> Configurable for PCI DSS compliance</li><li> Advanced Encryption Standard (AES) and Triple Data Encryption Standard (3DES) on browser</li><li> Support for Commercial National Security Algorithms (CNSA)</li><li> iLO Security Modes</li><li> Granular control over iLO interfaces</li><li> Smart card (PIV/CAC) and Kerberos based 2-factor Authentication</li><li> Tamper-free updates - components digitally signed and verified</li><li> Secure Recovery - recover critical firmware to known good state on detection of compromised firmware</li><li> Ability to rollback firmware</li><li> Secure erase of NAND/User Data</li><li> TPM 2.0 (Trusted Platform Module 2.0)</li></ul> |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Number of LFF Bays | 4 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of 3.5" Bays | 4 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| PCI Express Details | Slot 1 - 1x PCIe 5.0 x16 Full-height, up to 9.5" length (or Half-length card) |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Hard Drive Interface | 12Gb/s SAS |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Weight (Approximate) | 47.58 lb |
| Number of Hard Drives | 2 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Hard Drive Configuration | 2 x 8TB |
| Manufacturer Part Number | P87457-005 |
| Maximum Memory Supported | 8 TB |
| Limited Warranty Duration | 3 Year |
| Total Hard Drive Capacity | 16 TB |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Operating System Supported | Red Hat Enterprise Linux |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9) |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| Remote Management Controller | HPE iLO 6 |
| Total Number of Memory Slots | 32 |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Total Expansion Bays | 5 |
| Additional Warranty Information | <p>Server warranty includes 3-year parts, 3-year labor, 3-year on-site support with next business day response.</p> |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 4.0 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RM-SVR from HPE BTO SMART CHOICE and similar brands
HPE DL20 G11 6325P 1X32G 4SFF SSD NA SVR PL-78

HPE ML30 G11 6325P 1X32G 8SFF SSD NA SVR PL-78
HPE DL320 G11 5416S 1P 64G 8SFF AMS SVR PL-78
More from HPE BTO SMART CHOICE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
