HPE ML30 G11 6325P 1X32G 8SFF SSD NA SVR PL-78
HPE ML30 G11 6325P 1X32G 8SFF SSD NA SVR PL-78
Key Features
- 1 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 32 GB memory, users can multitask between applications smoothly, preserving responsiveness and efficiency
- 1.92 TB SSD provides generous storage for all your critical data, supporting fast performance and dependable operations
- 2 x 500 W power supply unit (PSU) meets system power demands for stable and uninterrupted operations
- Intel Xeon 3.50 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- Tower form factor is cost-effective and highly configurable, making it suitable for growing businesses with evolving needs
- RAID enhances reliability and speed through RAID levels (0, 1, 5, 6, 10, 50, 60), balancing data protection with optimized performance
- With DDR5 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- Gigabit Ethernet is ideal for frequent large file transfers, such as backups and replication, ensuring smooth and efficient operations
- 4 Network (RJ-45) Ports simplify integration and enable powered devices in areas without dedicated electrical circuits
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
HPE ProLiant ML30 Gen11
The HPE ProLiant Compute ML30 Gen11 is an enterprise class server with an affordable starting price for SMB and ROBO budgets running on-premises or hybrid-cloud workloads. Performance, security, and expansion capabilities make the ML30 a perfect fit for point of sale, file, print and save applications and security monitoring workloads needed in franchise, remote or branch office locations.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| Cache | 12 MB |
| Depth | 18.7" |
| Width | 6.9" |
| Height | 14.5" |
| Chipset | Intel C262 |
| Brand Name | HPE |
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Tower |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Rack Height | 4U |
Show all 77 specsShow fewer
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
|---|---|
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | ProLiant |
| Product Name | ProLiant ML30 Gen11 Server |
| Product Type | Server |
| Chipset Model | C262 |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Error Checking | ECC |
| Maximum Memory | 128 GB |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Type | Xeon |
| Product Family | ProLiant ML30 G11 |
| Product Series | ML30 G11 |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | 6325P |
| Processor Speed | 3.50 GHz |
| Standard Memory | 32 GB |
| Controller Model | MR216i-p |
| Package Contents | <ul><li>ProLiant ML30 Gen11 Server</li><li>power cord</li></ul> |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Remote Management | Yes |
| Security Features | <ul><li> UEFI Secure Boot and Secure Start support.</li><li> Immutable Silicon Root of Trust</li><li> FIPS 140-2 validation</li><li> Common Criteria certification</li><li> Configurable for PCI DSS compliance</li><li> Advanced Encryption Standard (AES) and Triple Data Encryption Standard (3DES) on browser</li><li> Support for Commercial National Security Algorithms (CNSA)</li><li> iLO Security Modes</li><li> Granular control over iLO interfaces</li><li> Smart card (PIV/CAC) and Kerberos based 2-factor Authentication.</li><li> Tamper-free updates - components digitally signed and verified.</li><li> Secure Recovery - recover critical firmware to known good state on detection of compromised FW.</li><li> Ability to rollback firmware</li><li> Secure erase of NAND/User data</li><li> TPM (Trusted Platform Module) 2.0</li><li> Front bezel key-lock, standard</li><li> Padlock slot, standard</li><li> Kensington Lock slot, standard</li><li> Intel® TXT (Trusted Execution Technology)</li></ul> |
| Signal Processing | Unregistered (Unbuffered) |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of VGA Ports | 1 |
| PCI Express Details | 3 x PCIe 4.0 X4 Full height, full length |
| Plug/Connector Type | C13 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Weight (Approximate) | 41.23 lb |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Manufacturer Part Number | P86726-005 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Limited Warranty Duration | 3 Year |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Operating System Supported | Linux |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of Solid State Drives | 2 |
| Remote Management Controller | HPE iLO6 and HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Number of External 5.25" Bays | 2 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Number of Total Expansion Bays | 10 |
| Additional Warranty Information | <p>Server Warranty includes 3-Year Parts, 1-Year Labor, 1-Year On-site support with next business day response</p> |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 4.0 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Solid State Drive Configuration | 2 x 960GB |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Total Solid State Drive Capacity | 1.92 TB |
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RM-SVR from HPE BTO SMART CHOICE and similar brands
HPE DL20 G11 6325P 1X32G 4SFF SSD NA SVR PL-78
HPE DL320 G11 5416S 1P 64G 8SFF AMS SVR PL-78
HPE PROLIANT DL380 G11 4510 2X32G 4LFFHDD PL-78 EOS 03/03/26
More from HPE BTO SMART CHOICE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
