HPE NETWORKING INSTANT ON 1930 24G 4SFP+ 370W SWITCH US PL-I5
HPE NETWORKING INSTANT ON 1930 24G 4SFP+ 370W SWITCH US PL-I5
Key Features
- Smart-managed layer 2+ Ethernet switch series ready to deploy in 8-, 24- and 48-port for non-PoE and Class4 PoE models
- PoE to power APs and IoT devices like IP phones, surveillance cameras and door locks
- Two (2) dedicated 1G SFP fiber ports on 8-port models, and four (4) dedicated 1G/10G SFP+ fiber ports on 24-/48-port models to eliminate traffic bottlenecks across your network
- Security controls let you define access in each area of your network, keeping your business data safe
- Convenient mobile app and webbased GUI for set up, management and troubleshooting
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
High performance, smartmanaged switches designed with small businesses in mind
Whether you own a cafe, a design firm or a tech startup, a reliable and secure KEY FEATURES network plays a critical role in the success of your business. And you need a network solution that gives you peace of mind, allowing you to focus on growing your business instead of managing problems with your network.
Aruba Instant On makes it easy to keep network users happy, mobile and IoT devices connected, and your network secure.
The Aruba Instant On 1930 switches features advanced, smart-managed, fixedconfiguration Gigabit switches designed for small businesses that are easy-to-deploy and affordable. They're made to handle today's bandwidth-heavy applications like voice and video conferencing, enabling consistent connectivity to enhance performance.
Using either the Instant On mobile app or the cloud-based web portal, you can quickly set up, monitor and manage the 1930 switch series from anywhere at any time. What's more, up to 30 W PoE power delivery is available out-of-the-box for your class 4 PoE devices, like access points, surveillance cameras and VoIP phones, all easily managed from the same platform.
Tech Specs
| Depth | 10.4" |
|---|---|
| Width | 17.4" |
| Height | 1.7" |
| Modular | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | HPE |
| Manageable | Yes |
| PoE Budget | 370 W |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Uplink Port | Yes |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
Show all 41 specsShow fewer
| Power Source | Power Supply |
|---|---|
| Product Line | Instant On |
| Product Name | Instant On 1930 24G Class4 PoE 4SFP/SFP+ 370W Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | White |
| Product Family | Instant On 1930 |
| Product Series | 1930 |
| Layer Supported | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>Instant On 1930 24G Class4 PoE 4SFP/SFP+ 370W Switch</li> <li>2-post Rack Kit</li> <li>Brackets</li> </ul> |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Application/Usage | Business |
| Power Consumption | 490 W |
| Network Technology | 10GBase-X |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Networking Standards | IEEE 802.1Q |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Weight (Approximate) | 8.23 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | JL684B#ABA |
| Port/Expansion Slot Details | 4 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Total Number of Expansion Slots | 4.0 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STK-SW from HPE - ARUBA INSTANT ON and similar brands

HPE NW INSTANT ON 1830 8G 4P CLASS4 POE 65W SWITCH US PL-I5

HPE NETWORKING INSTANT ON 1930 8G 2SFP 124W SWITCH US PL-I5
HPE NETWORKING INSTANT ON 1830 48G 4SFP SWITCH US PL-I5
More from HPE - ARUBA INSTANT ON
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


