HPE ML110 G11 4510 1X32G 8SFFSSD PL-78 EOS DATE 03/03/2026
HPE ML110 G11 4510 1X32G 8SFFSSD PL-78 EOS DATE 03/03/2026
Key Features
- 2 processors supported for optimal performance and maximum reliability in mission-critical server environments
- With 64 GB memory, improve system performance and reduce processing delays
- 2 x 1000 W power supply unit (PSU) meets system power demands for stable and uninterrupted operations
- 16 TB HDD offers abundant storage for all your files and digital content, ensuring reliability and long-term convenience
- Xeon Silver 2.40 ghz processor delivers strong performance for work and entertainment needs
- Rack form factor offers easy deployment and streamlined usage, enhancing operational efficiency in server environments
- RAID enhances reliability and speed through RAID levels (0, 1, 5, 6, 10, 50, 60), balancing data protection with optimized performance
- 5th Gen server generation improves power efficiency and ensures long-lasting reliability
- The DDR5 SDRAM memory technology ensures smooth data transfer between components, delivering consistent and reliable performance
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster speeds than standard Ethernet, providing high-performance uplinks for critical workloads
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Adaptable for diverse workloads and environments, the secure 2P 2U HPE ProLiant DL380 Gen11 Servers delivers world-class performance with the right balance of expandability and scalability. Designed for supreme versatility and resiliency while being backed by a comprehensive warranty make it ideal for multiple environments from Containers to Cloud to Big Data. Standardize on the industry's most trusted compute platform.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| Cache | 30 MB |
| Depth | 28.8" |
| Width | 17.6" |
| Height | 3.4" |
| Chipset | Intel C741 |
| Brand Name | HPE |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Rack |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Rack Height | 2U |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
Show all 77 specsShow fewer
| Power Source | Power Supply |
|---|---|
| Product Line | ProLiant |
| Product Name | ProLiant DL380 G11 Server |
| Product Type | Server |
| Chipset Model | C741 |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Error Checking | ECC |
| Hard Drive RPM | 7200 |
| Maximum Memory | 8 TB |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Type | Xeon Silver |
| Product Family | ProLiant DL380 G11 |
| Product Series | DL380 G11 |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | 4510 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Standard Memory | 64 GB |
| Controller Model | MR416i-o |
| Package Contents | <ul><li>ProLiant DL380 G11 Server</li><li>ProLiant DL3XX Gen11 Easy Install Rail 3 Kit</li><li>6-foot IEC C-13/C-14 Jumper Cord</li></ul> |
| Application/Usage | Server |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Remote Management | Yes |
| Security Features | <ul><li> Secure Boot and Secure Start enable for enhanced security </li><li> Embedded UEFI Shell </li><li> Operating system specific functionality </li><li> Mass Configuration Deployment Tool using iLO RESTful API that is Redfish API Conformant </li><li> Support for > 2.2 TB (using GPT) boot drives </li><li> PXE boot support for IPv6 networks </li><li> USB 3.0 Stack</li><li> Workload Profiles for simple performance optimization</li></ul> |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Number of LFF Bays | 12 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of 3.5" Bays | 12 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| PCI Express Details | 3-slots (x8, x16, x8) as standard; upgradeable to 8-slots in a 2 processor configuration |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Hard Drive Interface | 12Gb/s SAS |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Weight (Approximate) | 81.57 lb |
| Number of Hard Drives | 2 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Hard Drive Configuration | 2 x 8TB |
| Manufacturer Part Number | P87456-005 |
| Maximum Memory Supported | 8 TB |
| Limited Warranty Duration | 3 Year |
| Total Hard Drive Capacity | 16 TB |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Operating System Supported | SuSE Linux Enterprise Server |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9) |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 1000 W |
| Remote Management Controller | HPE iLO 6, HPE Compute Ops Management |
| Total Number of Memory Slots | 32 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Total Expansion Bays | 12 |
| Additional Warranty Information | <p>Server warranty includes 3-year parts, 3-year labor, 3-year onsite support with next business day response.</p> |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RM-SVR from HPE BTO SMART CHOICE and similar brands
HPE DL20 G11 6325P 1X32G 4SFF SSD NA SVR PL-78

HPE ML30 G11 6325P 1X32G 8SFF SSD NA SVR PL-78
HPE DL320 G11 5416S 1P 64G 8SFF AMS SVR PL-78
More from HPE BTO SMART CHOICE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
