
HPE ANW 8100-48XF4C BF3F2AC BDL UK EN PL-L1
HPE ANW 8100-48XF4C BF3F2AC BDL UK EN PL-L1
Key Features
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Cascade to other network devices through the uplink port to expand your local area network
- Supports layer 3 switching for enhanced performance and usability
- Easily mountable on a flat surface
- Management capability allows maximum efficiency and with unrestricted control
- Optimize the performance of business networks with 10 Gigabit Ethernet connectivity
- Supports optical fiber cable to span longer distances and provided high data transmission rates between servers and network components
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Aruba CX 8100 Switch Series offers a flexible and innovative approach to addressing the application, security, and scalability demands of the mobile, cloud, and IoT era. These switches serve the needs of the next-generation core and aggregation layer of campuses, as well as virtual and highly dynamic data center environments. They provide up to 1.76 Tbps of capacity, with line-rate Gigabit Ethernet interfaces including support for Smart Rate (1/2.5/5 Gbps), 10Gbps, 25Gbps, 40Gbps, and 100Gbps.
The CX 8100 series includes industry-leading line rate ports with 1/10GbE (SFP/SFP+) and 40/100GbE (QSFP+/QSFP28) connectivity in a compact 1U form factor. 4x10Gbps and 4x25Gbps break out from 40/100G ports offer advanced flexibility in connectivity and aggregation.
These switches deliver a fantastic investment for customers requiring 1GbE/10GbEwith a mix of fiber and copper ports, and 40/100GbE uplink ports.
PRODUCT DIFFERENTIATORS
The Aruba CX 8100 switch series is based on ArubaOS-CX, a modern, database-driven operating system that automates and simplifies many critical and complex tasks. The enhanced capabilities of ArubaOS-CX provide a unique set of differentiators for campus and data center switching.
Modular Architecture with native cloud-native ArubaOS-CX
AOS-CX operating system features are organized into Aruba CX Foundation and Aruba CX Advanced software licenses. Every Aruba CX switch includes an active, embedded Aruba CX Foundation license at no additional cost with the option to upgrade to an Aruba CX Advanced license.
The CX Foundation license has everything needed to deploy, connect, and troubleshoot an enterprise network, including:
- Aruba Network Analytics Engine (NAE)
- Dynamic Segmentation
- High Availability and Resiliency
- Quality of Service (QoS)
- Layer 2 Switching
- Layer 3 Services and Routing
- IP Multicast
- Network Security
- Support for Aruba NetEdit
The Aruba CX Advanced license includes Aruba CX Edge Insights, offering flow capture from layer 4 to layer 7.
For more information on the CX Advanced License, read the Aruba CX Switch License Ordering Guide
Aruba Central, Cloud-based network management
Flexible cloud-based or on-premises management for unified network operations of wired, WLAN, SD-WAN, and public cloud infrastructure. Designed to simplify day zero through day two operations with streamlined workflows. Switch management capabilities include configuration, onboarding, monitoring, troubleshooting, and reporting.
An Aruba Central Advanced license expands these capabilities with premium security and AIOps, including the Aruba Central NetConductor Fabric Wizard and Policy Manager to enable dynamic segmentation and distributed enforcement at a global scale.
The Aruba Central Advanced license now comes with all Aruba CX Advanced features so there is no need to purchase a CX Advanced license. This streamlines operational efficiency, reducing the need for IT teams to keep track of multiple licenses, active terms, and renewal dates. For more information on Aruba Central licensing, see the Aruba Central SaaS Subscription Ordering Guide.
Tech Specs
| Depth | 16" |
|---|---|
| Width | 17.4" |
| Height | 1.7" |
| Modular | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | Aruba |
| Manageable | Yes |
| Form Factor | Surface Mount |
| Uplink Port | Yes |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Power Source | Power Supply |
| Product Name | 8100 48XF4C 3 Fans, 2 AC Power Supplies |
Show all 33 specsShow fewer
| Product Type | Ethernet Switch |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Model | 48XF4C |
| Product Family | CX 8100 |
| Product Series | CX 8100 |
| Layer Supported | 3 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Application/Usage | Data Center |
| Power Consumption | 450 W |
| Network Technology | 100GBase-X |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | QSFP28 |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Networking Standards | IEEE 802.1ab |
| Number of SFP+ Slots | 48 |
| Weight (Approximate) | 18.50 lb |
| Manufacturer Part Number | R9W91A#ACC |
| Port/Expansion Slot Details | 48 x 10 Gigabit Expansion Slot |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Total Number of Expansion Slots | 52 |
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
Related Products
More in STK-SW from HPE - ARUBA DCN and similar brands

HPE ANW 8325H 18Y 4C BF 2PS SW USEN PL-L1

5-PORT GIGABIT DESKTOP SWITCH

5PORT GIG ETHERNET SWITCH METAL CAPACITY 10GBPS MDI/MDIX WALL MNT
More from HPE - ARUBA DCN
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


