HPE 960GB SATA MU SFF SC MV SSD PL-OT
HPE 960GB SATA MU SFF SC MV SSD PL-OT
Key Features
- With a capacity of 960 GB, enjoy extensive storage space for all your documents and data
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- 2.5" form factor ensures consistent performance, making it ideal for users who need dependable storage solutions in demanding environments
- Provides expanded storage capacity with optimal efficiency, ensuring you have ample space for all your needs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Do you need to accelerate the performance of your data-intensive applications?
HPE Servers Mixed Use (MU) Solid State Drives (SSDs) deliver high performance and endurance for applications requiring high random read and write IOPS performance. HPE (MU) SSDs are backed by over 3.35 million hours of testing and qualification ensuring reliable, high-performing drives.
HPE Value SAS SSDs offer a significant performance boost over SATA SSDs with roughly twice the IOPS of SATA SSDs, enabling you to improve transactional database workloads with affordable Value SAS SSDs. HPE Digitally Signed Firmware prevents unauthorized access to your data by providing the assurance that firmware comes from a trusted source. Icons on the HPE Smart Carrier take the guesswork out of a drive's status, and a "do not remove" button prevents data loss from human error. You can also monitor the lifespan of your SSD with HPE SmartSSD Wear Gauge, allowing you to determine if any drives are at risk of failure.
Tech Specs
| Height | 0.3" |
|---|---|
| Brand Name | HPE |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | 960GB SATA 6G Mixed Use SFF (2.5in) SC 3yr Wty Multi Vendor SSD |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
| Compatibility | <p><b>HPE Servers:</b></p> <ul> <li>Apollo 4200</li> <li>Apollo 4500</li> </ul> |
| Drive Carrier | Yes |
| Hot Pluggable | Yes |
| Endurance Type | Mixed Use |
Show all 21 specsShow fewer
| Drive Interface | SATA |
|---|---|
| Device Supported | Storage System |
| Endurance (DWPD) | 3.4 |
| Storage Capacity | 960 GB |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Manufacturer Part Number | P18434-K21 |
| Operating Power Consumption | 6.30 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
Related Products
More in PCISSD from HPE MSA STORAGE BTO and similar brands
CAT6 BENDNFLEX ULTRA-THIN SNAGLESS PATCH CABLE 550MHZ

EXPRESSTRAY MB742TP-B EXPRESSCAGE MB742SP-B REMOVABLE 2.5
10GBASE-CU SFP+ PASSIVE DAC TWINAX CABLE NETAPP
More from HPE MSA STORAGE BTO
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



