HP ZB FY 14 G8 I5-1135G7 REFURB 32G 1TBNVM 14FHD CAM W11P GR A
HP ZB FY 14 G8 I5-1135G7 REFURB 32G 1TBNVM 14FHD CAM W11P GR A
Key Features
- The Intel Core i5 2.40 GHz processor provides exceptional performance, immersive multimedia experiences, and swift program loading, ensuring a seamless and efficient computing experience
- The 14" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 32 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Find the ultimate office and multimedia tool by purchasing the HP ZBook Firefly 14 G8 Recertified Notebook PC. Powered by the reliable Intel Core i5-1135G7 2.4GHz processor, this laptop helps you handle daily workloads with utmost efficiency.
And with its 32GB of DDR4 memory, you can finish more system tasks in less time. A 1TB M.2 NVMe solid state drive is also included so you can manage all your files and data easily. This notebook PC comes with a 14 inch Full HD Display, which ensures amazing displays for all applications. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. Get the HP ZBook Firefly 14 G8 Recertified Notebook PC with Windows 11 Pro for yourself right now!
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.5" |
| Width | 12.7" |
| Height | 0.71" |
| Chipset | Intel |
| Brand Name | Joy Systems - HP |
| Drive Type | SSD |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Size | 14" |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | ZBook Firefly G8 |
| Product Name | ZBook Firefly G8 Mobile Workstation |
Show all 48 specsShow fewer
| Product Type | Mobile Workstation |
|---|---|
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | ZBook Firefly G8 |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>ZBook Firefly G8 Mobile Workstation</li><li>Standard Battery</li><li>AC Adapter</li></ul> |
| Application/Usage | Business |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Condition | Refurbished |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Weight (Approximate) | 2.98 lb |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Included Charger Power | 45 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | J5-ZF14G8A09 |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Limited Warranty Duration | 2 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Additional Warranty Information | <p>2-Year Depot (Mail-in) thru Joy Systems</p> |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
Related Products
More in TOWER from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




