
HP POLY MISSION 425 STEREO USB WIRED HEADSET
HP POLY MISSION 425 STEREO USB WIRED HEADSET
Key Features
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- These supra-aural Mission 400 offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The 425 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Features USB connector for consistent, secure data transfer and smooth operation
- Foam ear cushion material enhances the overall look of headset, combining aesthetic appeal with lasting comfort for extended wear
- Mute earpiece control for faster, reliable operation and better navigation for an effortless user experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Power your productivity
Stay focused and connected with dependable, consistent audio and easy USB setup. HP Poly Mission 425 headset makes every conversation clear and the day more productive.
Easy connectivity
Keep work moving with plug-and-play USB Type-C® and USB Type-A connectivity, intuitive inline controls, and easy device management via HP Poly Studio App. These headsets make getting started easy - so you can focus on your work, not your setup.
Lightweight Comfortable Fit
Stay in the zone with a headset made for long, demanding days. Lightweight materials and soft ear cushions keep you comfortable through meetings, ensuring focus stays on the conversation - not your headset.
Built for Focused Conversations
Designed for productivity, the HP Poly Mission 425 headset keeps conversations efficient and professional. A single noisecanceling mic and super wideband audio make every word come through clearly.
Built for a better tomorrow
This headset is thoughtfully designed containing at least 30% post-consumer recycled plastics and shipped in paper-based packaging.
Featuring | AI noise reduction
AI noise reduction detects and filters ambient sounds so only your voice comes through. Meetings stay quiet and focused without manual muting.
SoundGuard Digital
SoundGuard Digital technology controls sudden audio spikes and continuous noise to keep levels safe and comfortable throughout the day without distorting speech quality.
Super wideband audio
Super wideband audio captures a broader frequency range to reproduce voice detail and tone more naturally. Conversations sound closer to in-person speech for clearer calls.
32 mm speaker driver
Large 32 mm driver delivers richer audio and sharper clarity, making voices easier to recognize and reducing listening fatigue during long sessions.
Rotatable microphone boom
A 285-degree rotating microphone lets users wear the boom on either side for comfort and control.
TCO Certified, generation 10
The HP Poly Mission 415 USB headset is certied according to TCO Certified. This product meets a wide scope of sustainability criteria, covering both environmental and social responsibility in the supply chain and throughout the product life cycle.
Tech Specs
| Depth | 7.1" |
|---|---|
| Width | 6.7" |
| Height | 1.6" |
| Packing | Box |
| Features | Ambient Sound Mode |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Poly |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.26" |
| Form Factor | Supra-aural |
| Cable Length | 6.50 ft |
| Color Family | Black |
Show all 41 specsShow fewer
| Manufacturer | HP Inc. |
|---|---|
| Product Line | Mission 400 |
| Product Name | Mission 425 Stereo USB Wired Headset (C01B6AA) |
| Product Type | Headset |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Color | Black |
| Product Model | 425 |
| TCO Certified | Yes |
| Host Interface | USB Type C |
| Product Family | Mission 400 |
| Earpiece Design | On-ear |
| Noise Canceling | Yes |
| Package Contents | <ul><li>Mission 425 Stereo USB Wired Headset (C01B6AA)</li><li>USB Type-C to USB Type-A adapter</li><li>Quick start guide</li><li>Warranty card</li><li>Product notice</li></ul> |
| Application/Usage | iPhone |
| Earpiece Controls | Unmute |
| Microphone Design | Boom |
| Platform Supported | PC |
| Zoom Certification | Yes |
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Weight (Approximate) | 4.66 oz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Number of Microphones | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | C01B6AA#AC3 |
| Operating System Platform | Android |
| Environmental Certification | TCO Certified 10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in HEADST from HP POLY HEADSETS and similar brands
More from HP POLY HEADSETS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





