HPE SOURCING
HP SMART STORAGE BATT 96W 260MM
$178.99
HP 96 W SMART STORAGE BATTERY 1YR IMS WARRANTY STANDARD
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| Width | 0.8" |
|---|---|
| Height | 1.1" |
| Brand Name | HPE Sourcing |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Manufacturer | HPE Sourcing |
| Output Power | 96 W |
| Product Name | Battery |
| Product Type | Battery |
| Compatibility | <p><b>HPE Products:</b></p><ul><li> DL360 GEN10 4LFF CTO SVR</li><li> DL360 GEN10 8SFF CTO SVR</li><li> DL380 GEN10 12LFF CTO SVR</li><li> DL380 GEN10 24SFF CTO SVR</li><li> DL380 GEN10 8LFF CTO SVR</li><li> DL380 GEN10 8SFF CTO SVR</li><li> ARST B7600 E5-2680V3 8-SFF Base Server</li><li> Atalla ESKM E5-2620V3 8-SFF Base Svr</li><li> H3C CP5510 48TB System</li><li> H3C CP5550 60TB Drawer/Capacity Upgrade kit</li><li> H3C CP5550 60TB System</li><li> H3C CP6660 120TB 1st Couplet</li><li> H3C CP6660 120TB 2nd/4th Couplet</li><li> H3C CP6660 120TB 3rd Couplet</li><li> Baynex-BNS 380 G9 E5-2650v3 Svr</li><li> CS E5-2650v3 DL380 TDI Compute Block</li><li> CS E5-2667v3 DL380 TDI Compute Block</li><li> CS E5-2698v3 DL380 TDI Compute Block</li><li> CS E5-2699v3 DL380 TDI Compute Block</li><li> CS300 2.0 for MS APS Add HDI Svr Kit</li><li> CS300 2.0 for MS APS Add PDW Svr Kit</li><li> CS700 2.0 Virt Mngmt Kit</li><li> DFT option 2 G9-B</li><li> DFT option 3-4 G9-B</li><li> DL120 Gen9 E5-2630v3 SP1333AP Svr</li><li> DL160 Gen9 E5-2620v3 SFF EU Svr/GO</li><li> DL160 Gen9 E5-2620v3 SFF EU Svr/TV</li><li> DL160 Gen9 E5-2620v3 SP1317CN Svr</li><li> DL160 Gen9 E5-2620v3 SP1319CN Svr</li><li> DL160 Gen9 E5-2620v3 SP8067GO EU Svr</li><li> DL160 Gen9 E5-2620v3 SP8068GO EU Svr</li><li> DL160 Gen9 E5-2623v3 SP1323AP Svr</li><li> DL160 Gen9 E5-2630v3 SFF ES CN Svr</li><li> DL160 Gen9 E5-2630v3 SFF ES JP Svr</li><li> DL160 Gen9 E5-2630v3 SFF ES WW Svr</li><li> DL160 Gen9 E5-2640v3 SFF US Svr/S-Buy</li><li> DL180 Gen9 E5-2603v3 SP1267JP Svr</li><li> DL180 Gen9 E5-2609v3 SP8027TV EU Svr</li><li> DL180 Gen9 E5-2620v3 8SFF EU Svr/GO</li><li> DL180 Gen9 E5-2620v3 8SFF EU Svr/TV</li><li> DL180 Gen9 E5-2620v3 BR1501 Glob Svr</li><li> DL180 Gen9 E5-2620v3 BR1502 Glob Svr</li><li> DL180 Gen9 E5-2620v3 SFF US Svr/S-Buy</li><li> DL180 Gen9 E5-2620v3 SMN1507 Svr</li><li> DL180 Gen9 E5-2620v3 SMN1508 Svr</li><li> DL180 Gen9 E5-2620v3 SP1328AP Svr</li><li> DL180 Gen9 E5-2620v3 SP1377AP Svr</li><li> DL180 Gen9 E5-2620v3 SP8055GO EU Svr</li><li> DL180 Gen9 E5-2623v3 LFF Stor CN Svr</li><li> DL180 Gen9 E5-2623v3 LFF Stor JP Svr</li><li> DL180 Gen9 E5-2623v3 LFF Stor WW Svr</li><li> DL180 Gen9 E5-2623v3 SP1329AP Svr</li><li> DL180 Gen9 E5-2630v3 AU/NZ Svr/Promo</li><li> DL180 Gen9 E5-2630v3 SFF CN Svr/Promo</li><li> DL180 Gen9 E5-2630v3 SFF ES CN Svr</li><li> DL180 Gen9 E5-2630v3 SFF ES JP Svr</li><li> DL180 Gen9 E5-2630v3 SFF ES WW Svr</li><li> DL180 Gen9 E5-2630v3 SP1315CN Svr</li><li> DL180 Gen9 E5-2640v3 SFF US Svr/S-Buy</li><li> DL360 Gen9 P440ar for 2 GPU Configs</li><li> DL360 Gen9 P840 Cable + P840 Card</li><li> DL380 Gen9 E5-2609v3 SP1289IN Svr</li><li> DL380 Gen9 E5-2609v3 SP1330AP Svr</li><li> DL380 Gen9 E5-2620v3 EB069135 Spl Svr</li><li> DL380 Gen9 E5-2620v3 EB069137 Spl Svr</li><li> DL380 Gen9 E5-2620v3 SP1307CN Svr</li><li> DL380 Gen9 E5-2620v3 SP1310CN Svr</li><li> DL380 Gen9 E5-2620v3 SP1331AP Svr</li><li> DL380 Gen9 E5-2630v3 SP1308CN Svr</li><li> DL380 Gen9 E5-2630v3 SP1309CN Svr</li><li> DL380 Gen9 E5-2630v3 SP1332AP Svr</li><li> DL380 Gen9 E5-2640v3 SP1293IN Svr</li><li> DL380 Gen9 E5-2650v3 SP1294IN Svr</li><li> DL380 Gen9 E5-2660v3 SP8050 Spl Svr</li><li> DL380 Gen9 E5-2660v3 SP8051 Spl Svr</li><li> DL380 Gen9 E5-2680v3 EB069136 Spl Svr</li><li> DL380 Gen9 E5-2680v3 EB069138 Spl Svr</li><li> DL380 Gen9 E5-2680v3 SP8057GLOB Svr</li><li> DL380 Gen9E5-2630v3 1P RKSP1201 B Svr</li><li> DL380 Gen9E5-2630v3 1PRKSP 1201 S Svr</li></ul><p>https://partsurfer.hpe.com/Search.aspx?SearchText=871264-001</p> |
| Battery Energy | 10.80 Wh |
| Output Voltage | 7.2 V |
| Battery Capacity | 3500 mAh |
| Application/Usage | Server |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Packaged Quantity | 1 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Manufacturer Part Number | 871264-001 |
| Manufacturer Website Address | https://imaginenext.ingrammicro.com/sourcing-and-certified-pre-owned |
More in NB-PWR from HPE SOURCING and similar brands
Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.