
KIT HP AC ADPTR 280W PFC SMART 7.4MM
Request pricing
HP 240W 12VDC 92 PERCENT EFF POWER SUPPLY
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| Brand Name | HP |
|---|---|
| Efficiency | 92% |
| Form Factor | Non Hot-plug |
| Manufacturer | HPI - RPB Certified Parts |
| Output Power | 240 W |
| Product Name | Power Supply |
| Product Type | Power Supply |
| Compatibility | <b>HP PCs:</b><br /> <ul> <li>705 ED SFF G1 A4-7300B 500/8</li> <li>705ED MT A106800B 128G 8.0G 46</li> <li>705ED MT A106800B 500G 4.0G 46</li> <li>705ED MT A107800B 1TB 8.0G 46</li> <li>705ED MT A107800B 500G 4.0G 46</li> <li>705ED MT A47300B 500G 4.0G 46</li> <li>705ED MT A66400B 500G 4.0G 43</li> <li>705ED MT A66400B 500G 4.0G 8</li> <li>705ED MT A67400B 500G 4.0G 46</li> <li>705ED MT A86500B 500G 4.0G 46</li> <li>705ED MT A86500B 500G 8.0G 46</li> <li>705ED MT A87600B 1TB 4.0G 46</li> <li>705ED MT A87600B 500G 4.0G 46</li> <li>705ED SFF A106800B 128G 8.0G 46</li> <li>705ED SFF A106800B 256G 8.0G 46</li> <li>705ED SFF A106800B 500G 4.0G 46</li> <li>705ED SFF A106800B 500G 8.0G 46</li> <li>705ED SFF A107800B 1TB 8.0G 46</li> <li>705ED SFF A107800B 500G 4.0G 28</li> <li>705ED SFF A107800B 500G 4.0G 46</li> <li>705ED SFF A107850B 500G 4.0G 28</li> <li>705ED SFF A47300B 500G 4.0G 43</li> <li>705ED SFF A47300B 500G 4.0G 46</li> <li>705ED SFF A66400B 500G 4.0G 43</li> <li>705ED SFF A66400B 500G 4.0G 44</li> <li>705ED SFF A66400B 500G 4.0G 8</li> <li>705ED SFF A67400B 500G 4.0G 46</li> <li>705ED SFF A86500B 500G 4.0G 46</li> <li>705ED SFF A87600B 1TB 4.0G 46</li> <li>705ED SFF A87600B 500G 4.0G 46</li> <li>705nullED MT A106800B 128G 8.0G 46</li> <li>705nullED MT A106800B 1TB 16.0G 46</li> <li>705nullED MT A106800B 1TB 4.0G 8</li> <li>705nullED MT A106800B 1TB 8.0G 45</li> <li>705nullED MT A106800B 1TB 8.0G 8</li> <li>705nullED MT A106800B 2TB 4.0G 41</li> <li>705nullED MT A106800B 500G 2.0G 46</li> <li>705nullED MT A106800B 500G 4.0G 41</li> <li>705nullED MT A106800B 500G 4.0G 44</li> <li>705nullED MT A106800B 500G 4.0G 45</li> <li>705nullED MT A106800B 500G 4.0G 46</li> <li>705nullED MT A106800B 500G 8.0G 46</li> <li>705nullED MT A107800B 1TB 8.0G 46</li> <li>705nullED MT A107800B 256G 16.0G 28</li> <li>705nullED MT A107800B 500G 16.0G 46</li> <li>705nullED MT A107800B 500G 4.0G 28</li> <li>705nullED MT A107800B 500G 8.0G 28</li> <li>705nullED MT A107800B 500G 8.0G 46</li> <li>705nullED MT A107850B 128G 4.0G 46</li> <li>705nullED MT A107850B 1TB 8.0G 46</li> <li>705nullED MT A107850B 500G 16.0G 28</li> <li>705nullED MT A107850B 500G 8.0G 41</li> <li>705nullED MT A107850B 500G 8.0G 8</li> <li>705nullED MT A46300 500G 2.0G 27</li> <li>705nullED MT A46300 500G 4.0G 41</li> <li>705nullED MT A46300 500G 4.0G 44</li> <li>705nullED MT A46300 500G 4.0G 46</li> <li>705nullED MT A47300B 500G 16.0G 46</li> <li>705nullED MT A47300B 500G 4.0G</li> <li>705nullED MT A47300B 500G 4.0G 27</li> <li>705nullED MT A47300B 500G 4.0G 28</li> <li>705nullED MT A47300B 500G 4.0G 43</li> <li>705nullED MT A47300B 500G 4.0G 44</li> <li>705nullED MT A47300B 500G 4.0G 45</li> <li>705nullED MT A47300B 500G 4.0G 46</li> <li>705nullED MT A47300B 500G 8.0G 28</li> <li>705nullED MT A47300B 500G 8.0G 45</li> <li>705nullED MT A47300B 500G 8.0G 46</li> <li>705nullED MT A66400B 500G 4.0G 41</li> <li>705nullED MT A66400B 500G 4.0G 44</li> <li>705nullED MT A66400B 500G 4.0G 45</li> <li>705nullED MT A67400B 500G 4.0G 28</li> <li>705nullED MT A67400B 500G 8.0G 41</li> <li>705nullED MT A67400B 500G 8.0G 46</li> <li>705nullED MT A86500B 1TB 4.0G 8</li> <li>705nullED MT A86500B 500G 2.0G 44</li> <li>705nullED MT A86500B 500G 4.0G 27</li> <li>705nullED MT A86500B 500G 4.0G 41</li> <li>705nullED MT A86500B 500G 4.0G 43</li> </ul> <p>https://partsurfer.hp.com/Search.aspx?searchText=751884-001</p> |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Current | 16 A |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Packaged Quantity | 1 |
| Output Voltage Detail | 12 V DC @ 16 A |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 751884-001 |
| Manufacturer Website Address | https://imaginenext.ingrammicro.com/sourcing-and-certified-pre-owned |
| Additional Warranty Information | <p>1 to 5 Year Ingram Micro Sourcing Advance Replacement Warranty</p> |
| Energy Efficiency Certification | 80 Plus Platinum |
More in S-PWR from HPI - RPB CERTIFIED PARTS and similar brands



Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.