HEAVY-DUTY ROLLING CART 37-70 UL CERTIFIED ANTIMICROBIAL TV CART
HEAVY-DUTY ROLLING CART 37-70 UL CERTIFIED ANTIMICROBIAL TV CART
Key Features
- Ideal for rolling your TV or whiteboard into offices, classrooms and conference rooms
- Durable steel frame blends into any room décor and supports up to 154 lb. (70 kg.)
- 3 in. swivel casters enable smooth rolling and lock to secure the cart at rest
- Certified to meet UL/cUL 1678 safety standards for education and medical facilities
- Antimicrobial protection helps resist the growth of bacteria, viruses, fungi, mold and mildew
- 5-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Move Your Television or Interactive Whiteboard to Your Audience
This Safe-IT™ Tripp Lite rolling TV cart combines a height-adjustable display mount with the convenience of a mobile cart. Mount your television, monitor, digital whiteboard or interactive touchscreen to the all-metal unit, and then roll it safely and smoothly from room to room. The DMCS3770AMUL lets you deliver your message in corporate, education, healthcare, transportation, hospitality, retail, government and other settings requiring flexibility in a screen's location.
Heavy-Duty Metal Casters Take Your Message Wherever It Needs to Go
A mobile stand with three-inch swivel casters allows you to roll the DMCS3770AMUL into any office, conference room, huddle space or classroom best suited for cost-efficient resource sharing. Ease of movement allows collaborative workflow to happen in any location and maximizes usage to increase engagement, creativity and productivity. An antimicrobial handle helps you guide the cart's movement. The casters lock into place to keep the stand securely in position while at rest.
UL Certified for an Enhanced Sense of Safety
The DMCS3770AMUL is certified to meet UL/cUL 1678 safety standards.
Raise and Lower the Screen to Find the Most Comfortable Viewing Angle
The height-adjustable rolling cart fits most flat- or curved-panel displays, whiteboards and monitors from 37 to 70 inches in either portrait or landscape mode. Its durable steel frame withstands the stress of repeated adjustments and supports up to 154 pounds (70 kilograms). Raise or lower the height of the display during assembly anywhere from 49.2 to 63 inches. You can also tilt the screen to achieve the most comfortable viewing angle.
Antimicrobial Protection Helps Provide a Safer, Cleaner and Healthier Work Environment
The handle features antimicrobial properties that help resist the growth of bacteria, viruses, fungi, mold and mildew.
Conveniently Place Peripherals and Manage Cables
Adjustable shelves hold audio/video and other components, such as surge protectors, laptops, projectors, webcams and Blu-ray players. Each shelf holds up to 11 pounds (4.9 kg). Cables can be routed through the columns to keep them hidden and avoid excessive clutter.
VESA-Compliant Mounting Ensures Display Compatibility
VESA (Video Electronics Standards Association) promotes uniformity in the video electronics industry by developing standards for TVs and monitors. For hassle-free display compatibility, this mount supports the following VESA mounting hole patterns: 200 x 200, 300 x 200, 300 x 300, 400 x 200, 400 x 300, 400 x 400 and 600 x 400. Hardware for assembly and mounting is included.
Tech Specs
| Depth | 38.84" |
|---|---|
| Width | 40.55" |
| Height | 84.25" |
| Features | Mobility |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Caster Size | 3" |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | Safe-IT |
| Product Name | DMCS3770AMUL Heavy-Duty Rolling Cart |
| Product Type | Display Cart |
| Product Color | Black |
Show all 30 specsShow fewer
| Product Model | DMCS3770AMUL |
|---|---|
| Frame Material | Steel |
| Product Family | Safe-IT |
| Package Contents | <ul> <li>DMCS3770AMUL Heavy-Duty Rolling Cart</li> <li>Owner's manual</li> </ul> |
| Product Material | Aluminum |
| Application/Usage | Classroom |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Weight (Approximate) | 58.40 lb |
| Maximum Load Capacity | 154 lb |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | DMCS3770AMUL |
| Number of Devices Supported | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Maximum Screen Size Supported | 70" |
| Minimum Screen Size Supported | 37" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TVACCS from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

SWIVEL/TILT CORNER WALL MOUNT FLAT/CURVED 37-70 IN DISPLAYS 99LB

POP-OUT VIDEO WALL MOUNT 45-70 SECURITY FOR 45IN-70IN DISPLAYS
ACCESSORY SV10-BAG HOOK
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.