HDMI OVER CAT5 ACTIVE EXTENDER REMOTE REPEATER TAA GSA
HDMI OVER CAT5 ACTIVE EXTENDER REMOTE REPEATER TAA GSA
Key Features
- Extends 1080i (60 Hz) signal up to 175 ft.
- Connect up to 3 units in a chain for maximum extension
- Supports high-definition video resolutions up to 1080p (60 Hz)
- Supports stereo and 7.1-channel surround sound audio
- Plug and play-no software or drivers to install
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The B126-110 remote repeater unit can be added to your Tripp Lite B126-Series HDMI over Cat5 installation to increase the extension distance and/or add additional monitors. To achieve maximum distance and resolution, use 24Awg Solid Wire Cat5e/6 cable. (Tripp Lite's N202-Series) Supports 24-bit True Color (8-bits per channel), HDCP, 3D, and both stereo audio and 7.1 channel surround sound audio (7.1 channel surround sound signal will be Multi-Channel or PCM). Installation is simple; just insert the B126-110 repeater into the middle of your installation. In the case of a B126-1A1 extender kit, the transmitter is connected to the HDMI source using a Tripp Lite P568-Series HDMI cable (not included). It is then connected via Cat5e/6 cable to the B126-110, which is connected via Cat5e/6 cable to the B126-1A1 receiver unit. Finally, a monitor is connected to each remote receiver and repeater unit using Tripp Lite P568-Series HDMI cable (not included). The B126-110 unit is TAA GSA Compliant.
Tech Specs
| HDMI Out | Yes |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | B126-110 Video Extender |
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Product Color | Black |
| Product Model | B126-110 |
| TAA Compliant | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li>Video Extender</li><li>External AC Power Adapter</li><li>Mounting Hardware</li><li>Screwdriver for Equalization Adjustment</li><li>User Manual</li></ul> |
Show all 29 specsShow fewer
| Country of Origin | Taiwan |
|---|---|
| Transmitter Depth | 2.50" |
| Transmitter Width | 4.50" |
| Transmitter Height | 1" |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B126-110 |
| Certifications & Standards | <p>TAA</p> |
| Maximum Operating Distance | 700 ft |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in REPEAT from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
