HDBASET-USB3 CAT6A EXTENDER KIT DUAL SWITCHING 7 PORTS POC 100M
HDBASET-USB3 CAT6A EXTENDER KIT DUAL SWITCHING 7 PORTS POC 100M
Key Features
- Extends USB 3.2 Gen 1 signals up to 100 meters at data speeds up to 5 Gbps
- Transmitter button allows one-touch switching between USB-C and USB-B host ports
- 24V Power over Cable (PoC) powers transmitter and receiver from either end
- Supports RS-232 pass-through and FSYNC GPIO pass-through for industry camera use
- 1-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
HDBaseT Extender Kit Allows Installation of USB Devices Up to 328 ft. from the Source
This USB transmitter and receiver use HDBaseT technology to extend and expand the potential of your USB devices. Using a single Cat6a cable, the BHDBT-U3-3A1C-K extends up to seven USB peripherals up to 328 feet (100 meters), giving you more flexibility in placing webcams, PTZ cameras, keyboards, mice, microphones, flash drives, 3D printers, scanners, whiteboards and touchscreen displays.
Designed with the Newest HDBaseT 3.0 Technology
The BHDBT-U3-3A1C-K extension kit uses the latest Valens chipset to provide a modern solution to USB extension. Its USB-C and USB-A ports support USB 3.2 Gen 1 data transfer rates up to 5 Gbps and are backward compatible with previous USB generations. The extension kit also supports both RS-232 and FSYNC GPIO pass-through, making the BHDBT-U3-3A1C-K ideal for conference halls, auditoriums, lecture halls, museums, exhibition rooms and anywhere else that requires high-quality transmission across long distances.
Dual USB Host Ports Allow Switching Between Host Devices
The transmitter features USB-C and USB-B host ports for connecting laptops, PCs, media servers or other host devices. With the touch of a button, you can instantly switch between the two hosts and share the connected USB devices between them. LEDs indicate which host is currently being used.
Built-In PoC Technology Provides Power to Avoid Bulky External Power Bricks
Bi-directional 24V Power over Cable (PoC) support powers the entire installation over Cat6a cable. Connect the included power supply at either the transmitter or the receiver end. LEDs on both the transmitter and receiver light up to indicate the system is receiving power and a USB signal is being transmitted. PoC helps you avoid the hassle of a bulky power brick and gives you the freedom to place one end where needed without worrying about finding a nearby AC outlet.
Supports API Command Control and FSYNC GPIO
Connect the RS-232 or Service port to a PC, then open a Serial Command tool on the PC to control the BHDBT-U3-3A1C-K using ASCII commands. FSYNC GPIO pass-through is supported for controlling industrial cameras and other audio/video equipment.
Plug-and-Play Convenience and Easy Installation
The BHDBT-U3-3A1C-K requires no software or drivers to install, making setup simple. The transmitter and receiver mount to a wall using the included brackets.
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
The BHDBT-U3-3A1C-K is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 3" |
| Width | 5.5" |
| Height | 0.9" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | BHDBT-U3-3A1C-K USB Extender |
| Product Type | USB Extender |
| Compatibility | <p><b>System Requirements</b></p><ul><li>USB 3.2 Gen 1 source device (all connected devices and cabling must support USB 3.2 Gen 1 standards to achieve USB 3.2 Gen 1 speeds)</li><li>Cat6a F/FTP cabling up to 328 ft. (100 m)</li><li>USB peripherals, such as webcams, interactive whiteboards, security and monitoring devices, remote data storage</li><li>AC power outlet on a wall, PDU or UPS system</li></ul> |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | Black |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Model | BHDBT-U3-3A1C-K |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li>USB 3.2 Gen 1 transmitter</li><li>USB 3.2 Gen 1 receiver</li><li>External power supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 2A; Output: 24V 3.75A 90W) with 4 ft. (1.2 m) cord</li><li>4 x International power adapters (North America, Australia, Europe, United Kingdom)</li><li>2 x 3.5 mm Phoenix connectors</li><li>Mounting hardware</li><li>Owner's manual</li></ul> |
| Product Material | Metal |
| Number of USB Ports | 11 |
| Maximum Extended Range | 328.08 ft |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | BHDBT-U3-3A1C-K |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE (Europe)</li><li>FCC Part 15 Class B (USA)</li><li>CAN/CSA-C22.2 No. 62368-1 (Canada)</li><li> EN 55032; EN 55035</li><li> ICES (Canada)</li><li> IEC 62368-1</li><li>UL 62368-1</li></ul> |
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Receiver Weight (Approximate) | 8.92 oz |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Transmitter Weight (Approximate) | 9.17 oz |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USB/FW from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.