HC55 WAN 5G WIFI 6E SE4720 6IN DISPLAY 8GB/128GB 16MP
HC55 WAN 5G WIFI 6E SE4720 6IN DISPLAY 8GB/128GB 16MP
Key Features
- Touch panel gives your workforce ease, along with familiar and flexible operation, thus improving overall efficiency on a daily basis
- Provides simple, affordable and highly secure connectivity to your remote workers with wireless technology
- 6" LED screen is ideal for scan intensive applications
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- LED aimer is a perfect choice for patient-facing applications
- Android OS for speedier, smoother and responsive performance; offers amazing features to both users and developers
- 8 GB RAM / 128 GB flash memory helps run applications rapidly and stores the mightiest databases
- microSD memory card slot can be accessed easily by the user to expand storage
- Wired/Wireless connectivity technology helps you always stay connected to your handheld terminal for maximum productivity
- Experience the versatility of Bluetooth connectivity with your Zebra Handheld Terminal
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Empower clinical and non-clinical healthcare workers to improve efficiency, task accuracy and patient outcomes
Zebra's newest family of rugged healthcare mobile computers are purpose built to enable healthcare workers to improve efficiency, accuracy, the quality of patient care and patient outcomes. The Wi-Fi HC20/HC50 and Wi-Fi/cellular HC25/HC55 provide the perfect balance of ergonomics, features and cost in a pocketable device that is easy to carry, easy to use, easy to disinfect and easy to manage. From hospitals and clinics to patient homes and care homes, the most demanding healthcare multi-media apps are always at your workers' fingertips. These small devices are big in extended communications capabilities, able to transform into a two-way radio, PBX handset and workstation. The Zebra Guardian Portfolio¹ protects your fleet and improves device availability with enhanced accountability, recovery and access control. And Zebra DNA boosts usability and manageability with many complimentary tools.
Perfectly Designed on the Outside for Healthcare
The Ergonomics Every Healthcare Worker Wants
Zebra's thinnest and lightest healthcare mobile computers are perfectly balanced to minimize hand fatigue. Contoured surfaces and sculpted lower bumpers reduce pressure points and provide any size hand with a secure grip - and all day comfort.
Built for Constant Disinfecting
The disinfectant-ready design offers advanced medical grade plastics that support the widest selection of disinfectants in the industry. And a specially designed housing and USB-C port plug minimize crevices where pathogens can accumulate.
20% More Display Space to See More - and Scroll Less
The high resolution, 6 in, FHD+ edge-to-edge display is bright and easy to read in virtually any lighting. And it works with the thin gloves typically worn by healthcare workers.
Call for Help with a Press of the Emergency Alert Button
This programmable dedicated button can be configured to call a specific number or launch an application in emergency or duress situations, with an activation sequence that prevents false alarms.
One Set of Accessories for All Models
Make carrying easy with the disinfectant-ready healthcare carry clip or hand strap. There are cradles designed for the backroom, a desk or a nurses station, plus extra batteries to ensure power for back-to-back shifts and a screen protector that boosts display durability.
Unbeatable Battery Features
battery runs low, just swap in a fully charged battery. With true hot swap you can change batteries without impacting device functionality - no missed calls, no missed notifications, no lost data. PowerPrecision technology provides real-time metrics to monitor battery health, so you can easily spot and replace batteries that can no longer hold a full charge. And you can use any standard USB-C charge cable for charging flexibility.
Tech Specs
| GPS | Yes |
|---|---|
| USB | Yes |
| Depth | 0.5" |
| Width | 3" |
| Length | 6.5" |
| Rugged | Yes |
| Features | Audible Tone |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Brightness | 450 Nit |
| USB Type-C | Yes |
Show all 66 specsShow fewer
| Form Factor | Phone-size |
|---|---|
| Rear Camera | Yes |
| Screen Mode | Full HD+ |
| Screen Size | 6" |
| Sensor Type | Motion Sensor |
| Touchscreen | Yes |
| Flash Memory | 128 GB |
| Light Source | LED |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Power Source | Battery |
| Product Name | HC55 Handheld Terminal |
| Product Type | Handheld Terminal |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | HC55 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Product Family | HC5X |
| Product Series | HC5X |
| Processor Model | 5430 |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Standard Memory | 8 GB |
| Battery Capacity | 3800 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Operating System | Android |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>HC55 Handheld Terminal</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Battery</li></ul> |
| Application/Usage | Healthcare |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Illumination Type | LED |
| Image Sensor Type | Imager |
| Removable Battery | Yes |
| Scan Engine Model | SE4720 |
| Screen Resolution | 1080 x 2160 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 BLE |
| Drop Specification | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Multiple 4 ft (1.25m) drops to tile over concrete across temperature (+14F to +122F/-10C to +50C) per MIL-STD 810H</li></ul> |
| Illumination Color | White |
| Multi-touch Screen | Yes |
| SIM Size Supported | Nano/eSIM |
| Display Screen Type | LED |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Scanning Capability | 1D |
| Weight (Approximate) | 8.54 oz |
| Memory Card Supported | UFS |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/d/h/i/r/k/v/w/mc (Wi-Fi 6) |
| Rear Camera Resolution | 16 Megapixel |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Manufacturer Part Number | WCMTA-H55D8BBK1-NA |
| Upgradable Operating System | Android 16 |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | 5G |
| Global Navigation Satellite System (GNSS) Supported | BeiDou/Galileo/GLONASS/QZSS |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MT-PT from ZEBRA ENTERPRISE HEALTHCARE H1 and similar brands
HC50 WLAN WIFI 6E SE4720 6IN DISP 8GB/128GB 16MP RFC 5MP FFC
DEMO HC50 WLAN WIFI 6E SE4720 6IN DISP 8GB/128GB 16MP RFC 5MP FFC
DATALOGIC HANDHELD MOBILE COMPUTER SPARE PART BATTERY
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.