HC50 WLAN WIFI 6E SE4720 6IN DISP 8GB/128GB 16MP RFC 5MP FFC
HC50 WLAN WIFI 6E SE4720 6IN DISP 8GB/128GB 16MP RFC 5MP FFC
Key Features
- Touchscreen adds an additional hour of efficiency per worker to the workday
- Provides simple, affordable and highly secure connectivity to your remote workers with wireless technology
- 6" Full HD+ display screen allows you to execute two applications at the same time
- Streamline your business processes with an imager that point-shoots with high-performance scanning
- LED aimer is a perfect choice for patient-facing applications
- 8 GB RAM / 128 GB flash memory helps run applications rapidly and stores the mightiest databases
- Expand your data storage option with the microSD card slot
- Wired/Wireless connectivity technology helps you always stay connected to your handheld terminal for maximum productivity
- With integrated Bluetooth module, gadgets such as portable tag printers can be utilized rapidly and effortlessly without cable connections
- Phone-size form factor - Ideal for offsite pros as it effortlessly fits in hip holsters and vehicle-mounted cradles
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
EMPOWER CLINICAL AND NON-CLINICAL HEALTHCARE WORKERS TO IMPROVE EFFICIENCY, TASK ACCURACY AND PATIENT OUTCOMES
Introducing Zebra's newest family of rugged healthcare mobile computers, the Wi-Fi only HC20 and HC50, purpose built to deliver all the features healthcare workers need to improve efficiency, accuracy, the quality of patient care and patient outcomes. This series offers the perfect balance of ergonomics, features and cost - a pocketable device that is easy to carry, easy to use, easy to disinfect and easy to manage. Run demanding healthcare multi-media rich applications and enable comprehensive communications capabilities for superior collaboration. These small devices are big in extended functionality, able to transform into a two-way radio, a PBX handset and a workstation. And Zebra-only extras - such as Device Tracker, Intelligent Cabinets1and Mobility DNA1- practically eliminate lost devices and the cost of device access management, while adding complementary tools that boost usability and manageability.
And a specially designed housing and USB-C port plug minimize crevices where pathogens can accumulate.
20% more display space to see more - and scroll less
The high resolution, 6-inch, FHD+ edge-to-edge display is bright and easy to read in virtually any lighting. And it works with the thin gloves typically worn by healthcare workers.
Call for help with one press of the emergency alert button
This programmable dedicated button can be configured to call a specific number or launch an application in emergency or duress situations, with an activation sequence that prevents false alarms.
One set of accessories for both models
Make carrying easy with the disinfectant-ready healthcare carry clip or hand strap. There are cradles designed for the backroom, a desk or a nurses station, plus extra batteries to ensure power for back-to-back shifts and a screen protector that boosts display durability.
Unbeatable battery features
No need to take these devices out of service to charge - if the battery runs low, just swap in a fully charged battery. With true hot swap2, you can change batteries without impacting device functionality - no missed calls, no missed notifications, no lost data. PowerPrecision technology provides real-time metrics to monitor battery health, so you can easily spot and replace batteries that can no longer hold a full charge. And you can use any standard USB-C charge cable for charging flexibility.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 0.5" |
| Width | 3" |
| Length | 6.5" |
| Rugged | Yes |
| Features | Corning Gorilla Glass |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Brightness | 450 Nit |
| USB Type-C | Yes |
| Form Factor | Phone-size |
| Rear Camera | Yes |
Show all 60 specsShow fewer
| Screen Mode | Full HD+ |
|---|---|
| Screen Size | 6" |
| Sensor Type | Accelerometer |
| Touchscreen | Yes |
| Flash Memory | 128 GB |
| Front Camera | Yes |
| Light Source | LED |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Power Source | Battery |
| Product Name | HC50 Handheld Terminal |
| Product Type | Handheld Terminal |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | HC50 |
| Buttons & Keys | <p>Deux boutons de numérisation dédiés ; bouton programmable pour PTT ou autre utilisation ; augmenter/diminuer le volume</p> |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Model | 5430 |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Standard Memory | 8 GB |
| Battery Capacity | 3800 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Package Contents | <ul><li> HC50 Handheld Terminal</li><li> Battery</li></ul> |
| Application/Usage | Transportation |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Illumination Type | LED |
| Image Sensor Type | Imager |
| Removable Battery | Yes |
| Scan Engine Model | SE4720 |
| Screen Resolution | 1080 x 2160 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 BLE |
| Drop Specification | Multiple 4 ft./1.25 m drops to tile over concrete over operating temperature range per MIL-STD 810H <br /> <p><br /></p> |
| Illumination Color | White |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Display Screen Type | LED |
| Scanning Capability | 1D |
| Weight (Approximate) | 8.50 oz |
| Memory Card Supported | microSD |
| Rear Camera Resolution | 16 Megapixel |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | WLMT0-H50D8BBK1-NA |
| Upgradable Operating System | Android 16 |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Additional Warranty Information | <p>Sous réserve des conditions de la déclaration de garantie matérielle de Zebra, les HC20 et HC50 sont garantis contre les défauts de fabrication et de matériaux pendant une période de 1 (un) an à compter de la date d'expédition.</p> |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MT-PT from ZEBRA ENTERPRISE HEALTHCARE H1 and similar brands

HC55 WAN 5G WIFI 6E SE4720 6IN DISPLAY 8GB/128GB 16MP
DEMO HC50 WLAN WIFI 6E SE4720 6IN DISP 8GB/128GB 16MP RFC 5MP FFC
DATALOGIC HANDHELD MOBILE COMPUTER SPARE PART BATTERY
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.