
GXT3 1000VA MINI-TOWER 120V
GXT3 1000VA MINI-TOWER 120V
Key Features
- Provides easy serviceability with user-replaceable hot-swappable batteries
- Detects and matches line input frequencies of either 60 or 50 Hz, automatically.
- Operates with a wider input voltage window for fewer transfers to battery, saving battery wear and tear
- Notifies users with advance early warning of UPS status via automatic and manual battery test feature
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Vertiv Liebert GXT3 1000VA UPS, Mini-Tower Model is a compact, true online UPS that continuously conditions and regulates its output voltage. The Vertiv Liebert GXT3 is designed to supply microcomputers and other sensitive equipment with clean sine wave input power. Upon generation, AC power is clean and stable. However, during transmission and distribution it is subject to voltage sags, spikes and complete failure that may interrupt computer operations, cause data loss and damage equipment. The Liebert GXT3 protects equipment from these disturbances. The Liebert GXT3 continuously charges its batteries from utility power, enabling it to supply power to connected loads, even when utility power fails.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 15.4" |
| Width | 6.9" |
| Height | 8.9" |
| Brand Name | Vertiv Liebert |
| Energy Star | No |
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 2U |
| Manufacturer | Vertiv |
| Product Name | GXT3-1000MT120 1000VA Tower UPS |
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Bypass Switch | Maintenance |
Show all 35 specsShow fewer
| Hot Swappable | Yes |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Model | GXT3-1000MT120 |
| TAA Compliant | No |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Output Voltage | 115 V AC |
| Product Family | GXT |
| Product Series | GXT |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Application/Usage | Network Closet |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Software Included | Liebert MultiLink Shutdown Software |
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Network Management | SNMP Manageable |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Load Capacity (Watt) | 900 W |
| Weight (Approximate) | 44 lb |
| Manufacturer Part Number | GXT3-1000MT120 |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL 1778</li><li>cUL Listed</li><li>FCC Part 15</li><li>Class A=CISPR22 Class B</li><li>IEC 62040-2 2nd Ed</li><li>ISTA Procedure 1A</li></ul> |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 15 Minute |
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
Related Products
More in UPS from VERTIV-1 PHASE UPS and similar brands


GXT3 REPLACEMENT BATT KIT FOR GXT3-1000MT

PSI5 750VA TOWER UPS

GXT 8/10KVA POD OUT 4X 5-20R 4X L6-20R
More from VERTIV-1 PHASE UPS
Other products available from this brand

2U CENTER MOUNT BRACKETS FOR 19IN WIDE TELECOM/RELAY RACK

4U CENTER MOUNT BRACKETS FOR 19IN WIDE TELECOM/RELAY RACKS

OPTIONAL 1U RACK MOUNTING KIT FOR RDU301 GATEWAY

NSVK080-101S15 BASIC NONSURGE 15A 120V 0U
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.