
GS2220-28 SWITCH 24PORT GIGMANAGED SWITCH+1YR NEBULA PRO
GS2220-28 SWITCH 24PORT GIGMANAGED SWITCH+1YR NEBULA PRO
Key Features
- NebulaFlex Pro allows users to switch between standalone management and intuitive Nebula cloud managed mode with 1-Year Pro Pack bundled
- L2 multicast, IGMP snooping, MVR and voice VLAN for convergence
- Smart fan and fanless designs offer near silent operations in both desktop and rack-mount environment
- Check real-time status intuitively by cloud and PoE LED indicators
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
GS2220 Layer 2 Managed Switch
Designed For Converged Networks
Industry first tri-mode switch
The GS2220 Series is the first managed hybrid switch with Nebula Cloud management, Standalone management, and SNMP.
Powerful L2 features
The GS2220 Series has a rich Layer 2 feature set that can shape the traffic for diverse VoIP, video conference and IPTV deployments. Advanced traffic control features of the GS2220 Series such as L2 multicast, IGMP snooping, Multicast VLAN Registration (MVR) provide hotels, businesses, and educational institutions greater agility and more effective traffic management for the converged applications of today.
Manage it your way!
The support of Zyxel NebulaFlex Pro allows you to easily switch standalone management and intuitive Nebula cloud management platform with 1-YEAR Pro Pack bundled anytime with just a few simple clicks.
Power your devices with efficiency and energy-saving
The PoE models support 802.3at to offer 30W per port along with maximum 375W high-power budget to meet the needs from power-hungry devices. The intelligent consumption mode allows delivery of only the actual power required by devices connected to the switch for better business ROI.
Experience whisper-silent operations
This Series includes both fan-less and built-in smart fan models. The smart fan is designed to automatically adjust speed based on device temperature. You can barely hear the sound while the switch is operating.
Flexible port combination
The GS2220 Series includes copper ports and combo ports, 50 and 50HP models even come with additional dedicated SFP ports for uplinks. This flexible port combination can fit in every Layer 2 switching applications easily.
Tech Specs
| Depth | 5.2" |
|---|---|
| Width | 17.4" |
| Height | 1.7" |
| Modular | Yes |
| Brand Name | ZYXEL |
| Manageable | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Uplink Port | Yes |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Power Source | Power Supply |
| Product Name | 24-port GbE L2 Switch with GbE Uplink |
| Product Type | Ethernet Switch |
Show all 33 specsShow fewer
| Product Model | GS2220-28 |
|---|---|
| Product Family | GS2220 |
| Product Series | GS2220 |
| Layer Supported | 4 |
| Shared SFP Slot | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>24-port GbE L2 Switch with GbE Uplink</li> <li>Power Cord</li> <li>Rack Mounting Kit</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Power Consumption | 22.50 W |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 4.85 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | GS2220-28 |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet Network |
| Manufacturer Website Address | http://www.us.zyxel.com |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Total Number of Expansion Slots | 4.0 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STK-SW from ZYXEL and similar brands


5PORT GIG ETHERNET SWITCH METAL CAPACITY 10GBPS MDI/MDIX WALL MNT

8-PORT GIGABIT DESKTOP SWITCH

8-PORT GIGABIT ETHERNET SWITCH .
More from ZYXEL
Other products available from this brand

NWA50AXPRO US SINGLE PACK INCLUDE POWER ADAP ROHS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.