California Proposition 65 Warning
GREYHOUND 4:1 ANT 4 CELL N TYPE FM CONN CBL NOT INCL 25PC MOQ NCNR
GREYHOUND 4:1 ANT 4 CELL N TYPE FM CONN CBL NOT INCL 25PC MOQ NCNR
Key Features
- Designed to operate at 1800 MHz to 4200MHz operating frequency range
- Designed for outdoor applications
- With its noise resistant design, this antenna receives signals from greater distances
- Mountable to poles for easy installation
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Greyhound PRO Series is a 4X4 MIMO cellular directional antenna. The Greyhound is designed to maximize C-band for enterprise networks. The Greyhound overcomes low band frequencies and prevents interference while transmitting CBRS frequencies for high-speed enterprise data application.
Provide primary or failover network solutions with the 4x4 MIMO cellular elements in an IP54 rated housing. The Greyhound is optimized for high gain in a directional pattern and excellent port-to-port isolation across mid-band.
Tech Specs
| Depth | 4" |
|---|---|
| Width | 20.40" |
| Height | 10.20" |
| Brand Name | Parsec |
| Directivity | Directional |
| Form Factor | Pole |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Parsec Technologies, Inc. |
| Product Line | Greyhound PRO |
| Product Name | Greyhound PRO Antenna |
| Product Type | Antenna |
| Product Color | White |
Show all 22 specsShow fewer
| TAA Compliant | Yes |
|---|---|
| Connector Type | N-Type |
| Product Family | Greyhound PRO |
| Package Contents | <ul><li> Greyhound PRO Antenna</li><li> Hardware Accessories</li></ul> |
| Application/Usage | Cellular Network |
| Country of Origin | United States |
| Antenna Gain (Isotropic) | 15 dBi |
| Manufacturer Part Number | PRO4GH4JW-NF |
| Operating Frequency Range | 1800 MHz to 4200MHz |
| Manufacturer Website Address | http://parsec-t.com |
Related Products
More in WL-ANT from PARSEC TECHNOLOGIES and similar brands
POLE MOUNT BRACKET LARGE HOLE 1.5 HUSKY OR GP MARINE GRADE WHITE
LABRADOR 2:1 ANT 2CELL 10FT WHT 2X TS9 MALE ADAPTERS 25PC MOQ NCNR
LABRADOR 2:1 ANT 2CELL 15FT WHT SUC WALL MT ALLEN KEY 25MOQ NCNR
More from PARSEC TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



