FALCON 2:1 ANT 2CELL 6FT CBL BLACK TS9 ADAPTERS
FALCON 2:1 ANT 2CELL 6FT CBL BLACK TS9 ADAPTERS
Key Features
- 2X2 MIMO CELLULAR
- OMNI-DIRECTIONAL
- 600 MHz - 6 GHz
- AESTHETIC DESIGN
- DESK, WALL, OR WINDOW MOUNT
- 6.10 in X 7 in X 0.9 in
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Falcon series antenna is a 5G antenna with 2X2 MIMO cellular, omni-directional, window/ wall mount or countertop stand mount. Created to make working from home and remote learning a breeze with access to high performance of 600 MHz to 6 GHz 4G/5G frequencies.
This compact, indoor antenna brings high speed data in an easy install solution. Compatible with most routers and hotspot devices.
Tech Specs
| Depth | 0.91" |
|---|---|
| Width | 6.10" |
| Height | 7" |
| Brand Name | Parsec |
| Directivity | Omni-directional |
| Form Factor | Table Top |
| Manufacturer | Parsec Technologies, Inc. |
| Product Line | Falcon |
| Product Name | Falcon PTA Antenna |
| Product Type | Antenna |
| TAA Compliant | Yes |
| Connector Type | SMA |
Show all 21 specsShow fewer
| Product Family | Falcon PTA |
|---|---|
| Product Series | PTA |
| Application/Usage | Indoor |
| Country of Origin | United States |
| Frequency Band Type | RF |
| Antenna Gain (Isotropic) | 4 dBi |
| Manufacturer Part Number | PTA2F2L06B-T9 |
| Operating Frequency Range | 600 MHz to 6000 MHz |
| Manufacturer Website Address | http://parsec-t.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WL-ANT from PARSEC TECHNOLOGIES and similar brands
LABRADOR 2:1 ANT 2CELL 15FT WHT SUC WALL MT ALLEN KEY 25MOQ NCNR
LABRADOR 2:1 ANT 2CELL 10FT WHT 2X TS9 MALE ADAPTERS 25PC MOQ NCNR
BORDER COLLIE 5:1 ANT 2CELL 2WIFI GPS 15FT BLACK
More from PARSEC TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



